Prakticky všetky elektronické zariadenia, či už ide o mobilné telefóny, mikrovlnné rúry, smerovače Wi-Fi alebo počítače, vyžarujú určité množstvo energie, ktorá je okom neviditeľná. V posledných rokoch sa objavili varovania pred týmito elektromagnetickými poľami. Škodlivosť neionizujúceho žiarenia však zatiaľ nebola jednoznačne preukázaná, hoci internet je plný najrôznejších teórií. Faktom však je, že nadmerné elektromagnetické žiarenie môže mať negatívne účinky na naše zdravie.
Čo je elektrosmog?
Elektrosmog alebo elektromagnetické znečistenie je súhrnný názov pre elektromagnetické polia a vlny, ktoré vznikajú v dôsledku ľudskej činnosti a majú vplyv na okolité prostredie. Vo väčšej alebo menšej miere sú prítomné všade tam, kde sa prenáša elektrická energia, používajú elektrické zariadenia alebo sa na prenos informácií používajú elektromagnetické vlny. Elektrosmog nie je viditeľný, ale nachádza sa takmer všade, dokonca aj v prírode mimo mesta. Pojem je zložený zo slov elektro (súvisí s elektrickým zariadením) a smog, pričom smog označuje chemické znečistenie atmosféry spôsobené ľudskou činnosťou.
Ako vzniká elektrosmog?
Elektromagnetické žiarenie vzniká vo všetkom, čím prechádza elektrický prúd. Elektrosmog vzniká zo všetkých spotrebičov, ale aj v okolí elektrických vedení alebo rozvodov elektriny v domácnostiach. Elektrosmog vyžarujú televízne a mobilné vysielače, mobilné telefóny a tiež počítače. Elektromagnetické polia však vytvára aj samotné slnko. Elektromagnetický smog je teda všade okolo nás – ochrana pred ním je takmer nemožná.
Ako elektrosmog ovplyvňuje naše zdravie?
Elektromagnetické žiarenie je prírodný fyzikálny jav, ktorý sa vzťahuje na vlny v elektromagnetickom poli. Vlnová dĺžka vĺn potom určuje konkrétny typ žiarenia. Elektromagnetické žiarenie možno rozdeliť na ionizujúce žiarenie (čo je napríklad röntgenové žiarenie) a neionizujúce žiarenie (napríklad infračervené alebo ultrafialové svetlo). Je známe, že ionizujúce žiarenie je vo vyšších koncentráciách pre ľudský organizmus škodlivé. O neionizujúcom žiarení sa však stále diskutuje.
Dôvodom, prečo sa o elektrosmogu v poslednom čase veľa diskutuje, sú najmä rastúce obavy z jeho dlhodobých účinkov na naše zdravie. V ľudskom tele prebiehajú aj mnohé elektrické procesy, napríklad nervový prenos. Ak predpokladáme, že všetky elektrické javy sa navzájom ovplyvňujú, vyvstáva otázka, či má elektrosmog nejaké meniace účinky na procesy v ľudskom tele. Na túto tému existuje najmä veľké množstvo vedecky nepodložených konšpiračných teórií, ktoré medzi ľuďmi vyvolávajú zbytočnú paniku. Veľký nárast týchto teórií ste zaznamenali najmä v súvislosti so zavedením sietí 5G, ktoré na svoje fungovanie potrebujú oveľa hustejšiu sieť vysielačov ako predchádzajúce generácie.
Vedecký výskum účinkov elektromagnetických polí na človeka zatiaľ nepreukázal žiadne škodlivé účinky. Alebo aspoň nie v takom rozsahu, v akom sme im bežne vystavení. Kľúčové je však množstvo. Pri vysokých hladinách elektromagnetického žiarenia už možno pozorovať dlhodobé účinky na človeka, preto sa veľa diskutuje o hranici, kedy je hustota elektromagnetického žiarenia ešte bezpečná a kedy už ohrozuje naše zdravie.
Elektrosmog legislativa
Zdravotné limity pre elektromagnetické polia v Českej republike stanovuje nariadenie vlády č. 534/2007 Z. z. o podrobnostiach o požiadavkách na zdroje elektromagnetického žiarenia a na limity expozície obyvateľov elektromagnetickému žiareniu v životnom prostredí. Tieto limity boli prevzaté z odporúčaní Medzinárodnej komisie pre ochranu pred neionizujúcim žiarením (ICNIRP) a tieto limity považuje za zdravé aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).
Tereza vyštudovala práva na Masarykovej univerzite v Brne. Má dlhoročnú prax, od roku 2012 sa živí ako redaktorka, novinárka, reportérka a prekladateľka. Písaním sa zaoberá aj vo svojom voľnom čase a jej snom je raz vydať svoju vlastnú knihu. Miluje pečenie a svojim blízkym s obľubou pripravuje torty a iné dobroty.