Kde nájsť dobíjacie stanice elektromobilov, postup nabitia a ceny

Kde nájsť dobíjacie stanice elektromobilov, postup nabitia a ceny

Výrobcovia elektromobilov odporúčajú udržiavať batériu nabitú na 20–80 %. U ultrarýchlych verejných dobíjacích staníc môžete doplniť energiu pre ďalších 200 kilometrov jazdy už za 10 minút. Medzitým si stihnete napríklad pohodlne nakúpiť alebo si zájsť na kávu a môžete pokračovať v jazde. Kde všade je možné nájsť dobíjacie stanice elektromobilov? Koľko verejných nabíjačiek v v Slovenskej republike vôbec funguje? Aké existujú typy a koľko miniete? Dozviete sa v dnešnom článku.

nabijeci stanice

Elektromobilita v Slovenskej republike

V Slovenskej republike bolo v apríli 2024 podľa údajov Európskej asociácie výrobcov automobilov (ACEA) a Ministerstva dopravy zaregistrovaných približne 11 tisíc osobných elektromobilov. Všetkých osobných áut dohromady je pritom registrovaných 1,6 milióna. Elektromobil je tak v Slovenskej republike stále rarita, čoskoro by sa to však mohlo zmeniť. Stupňujúci sa tlak na znižovanie škodlivých emisií vo výfukových plynoch spaľovacích motorov si však vynucuje stále väčší príklon k elektromobilite.

Kde nájsť dobíjacie stanice elektromobilov?

Majitelia elektromobilov môžu svoje vozidlo nabiť doma pomocou domácej nabíjacej stanice. Ide o tzv. WallBox. Väčšina majiteľov ju má v garáži a vozidlo tak jednoducho nabíja cez noc. Druhou možnosťou je nabiť elektromobil u zamestnávateľa, ktorý vybudoval dobíjacie stanice elektromobilov na pracovisku. Ďalšou možnosťou je dobíjanie vozidla pomocou verejných dobíjacích staníc. Tie majú stále vyšší výkon, takže nabíjanie už netrvá tak dlho ako v minulosti.

V Slovenskej republike je v súčasnosti k dispozícii viac ako 1 200 nabíjacích bodov na 500 staniciach. Počet nabíjacích staníc neustále rastie, investície do rozvoja elektromobility v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia a Plánu obnovy a odolnosti taktiež narastajú. V hustote nabíjačiek na 100 000 obyvateľov sa Slovensko umiestňuje na 18. mieste v rámci EÚ.

Dobíjacie stanice elektromobilov sa na Slovensku nachádzajú na rastúcom počte čerpacích staníc, avšak stále nie na všetkých. Prevažujú v blízkosti diaľnic a okolo hlavných dopravných tepien, no stanice nájdete aj v mnohých mestách a obciach.

Okrem čerpacích staníc sa nabíjacie stanice nachádzajú aj:

  • V areáli obchodných centier
  • Na parkovisku niektorých supermarketov
  • Na pozemkoch energetických firiem s vlastnou sieťou nabíjačiek (ZSE Drive, GreenWay, Ionity, E.ON, atď.)

Najhustejšiu sieť nabíjacích staníchlavné mesto Bratislava, nasledovaná Bratislavským krajomKošickým krajom.

Prinášame prehľad aplikácií a webových stránok, ktoré vám pomôžu, kde nájsť dobíjacie stanice elektromobilov.

  • Plugshare.com – Po celom svete obľúbená populárna webová stránka a aplikácia zobrazuje viac ako 300 000 staníc po celom svete. Okrem iného ponúka plánovanie cesty, v rámci ktorého je možné cestu rozvrhnúť tak, aby vyhovovala vášmu elektromobilu a jeho dojazdu. Túto cestu je tiež možné zdieľať s Google Maps.
  • OpenChargeMap.org – Ponúka interaktívnu mapu s filtrami a prehľady jednotlivých krajín. Jedná sa o Open Data stránku, takže každý môže pridať príspevok s novou lokalitou.
  • Tesla – Tesla má pre svoje vozidlá špeciálne nabíjacie stanice. Ich zoznam a interaktívnu mapu je možné nájsť priamo na webových stránkach spoločnosti. Navyše je možné použiť filter na nájdenie staníc SuperCharger, ktoré sú v súčasnosti najrýchlejšie nabíjacie stanice. V Slovenskej republike sa nachádzajú v V Bratislave, Košiciach, Žiline, Poprade a Trenčíne.
  • EV Mapa – Webové rozhranie a aplikácia, ktorá umožňuje nielen nájsť potrebné nabíjacie stanice ale aj zanechávať komentáre, hodnotenia a fotografie ku každej stanici. Rovnako je možné nabíjacie stanice filtrovať podľa rôznych kritérií, napríklad podľa toho či máte záujem o AC alebo DC nabíjaciu stanicu, alebo si je možné vyberať podľa výkonu, a je tiež možné diaľkovo stanicu aktivovať a potom služby pomocou aplikácie zaplatiť. V prípade záujmu sa ponúka aj možnosť stať sa jedným z poskytovateľov. V prípade, že si inštalujete vlastnú dobíjaciu stanicu, môžete sa aktívne podieľať na rozvoji tohto nového trendu.

Elektromobilita

Koľko stojí dobíjacia stanica elektromobilov?

Cena za dobíjanie elektromobilu sa odvíja od prevádzkovateľa nabíjacej stanice. Všeobecne však platí, že čím nižší výkon nabíjačka má, tým menej za nabíjanie zaplatíte. Ceny sú uvedené v korunách za každú kWh:

  • AC stanica – ceny sa pohybujú okolo 12 € / kWh
  • DC stanica – približne 18 € / kWh
  • SuperCharger – 24 € / kWh + poplatky za čas a kapacitu (cca 2,40 € / minútu)