Najnižšia a maximálna rýchlosť na diaľnici a kto po nej môže ísť?

Najnižšia a maximálna rýchlosť na diaľnici a kto po nej môže ísť?

Život s vodičským preukazom v sebe skrýva mnoho výhod a nezávislosť na mestskej hromadnej doprave, zároveň s ním však prichádza aj množstvo nových rizík, ktorým musia vodiči predchádzať, a tiež pravidlá, ktorými je potrebné sa na ceste riadiť. Tieto pravidlá pomáhajú udržať v bezpečí nielen vodičov, ale aj ich okolie.

Neoddeliteľnou súčasťou týchto pravidiel je povolená rýchlosť. Väčšina ľudí si predstaví najvyššiu povolenú rýchlosť, ktorou môžu vodiči jazdiť po cestách. Vedeli ste však, že existuje aj najnižšia povolená rýchlosť?

V dnešnom článku sa budeme venovať povolenej rýchlosti a dúfame, že čitateľom poskytneme dôležité informácie na túto tému.

Niekčo o dopravných značkách

Skôr než sa pustíme do výpočtu najnižších a najvyšších povolených rýchlostí na slovenských cestách, bolo by vhodné sa najprv pozrieť na dopravné značky. Tie je samozrejme nutné pre pohyb na ceste poznať.
Značku, ktorá značí maximálnu povolenú rýchlosť v obci, veľká časť vodičov buď prehliada, alebo jej nevenuje pozornosť. V roku 2017 počet priestupkov v podobe prekročenia najvyššej povolenej rýchlosti v obci dosiahol 129 949 prípadov. Ministerstvo dopravy Českej republiky uvádza, že v roku 2023 takmer tretina postihovaných vodičov a vodičiek prekročila v obci povolenú rýchlosť do 20 km/h, pričom o 10 % viac z nich prekročilo rýchlosť o viac než 20 km/h.

V prípade, že vodič prejde obcou až na jej koniec, mimo obec je najvyššia povolená rýchlosť 90 km/h. Na túto skutočnosť ho upozorní značka konca obce (názov obce preškrtnutý červenou čiarou).

Aké sú pravidlá na diaľniciach?

Diaľnice sú komunikácie s najvyššou maximálnou povolenou rýchlosťou. Vzhľadom na koncentráciu áut na týchto cestách je veľmi dôležité dodržiavať tento limit. Vodiči by si zároveň mali udržiavať od ostatných áut na ceste dostatočný odstup.
Horný rýchlostný limit sa v prípade diaľnic pohybuje na 130 km/h. Na diaľniciach je však tiež potrebné dodržiavať aj minimálnu rýchlosť, čo (ne)vodičom nemusí byť príliš známe.

Minimálnu povolenú rýchlosť na diaľnici upravuje Zákon 361/2000 Zbierky, kde sa píše nasledovné:

„Na diaľnici je povolená iba prevádzka motorových vozidiel a jazdných súprav, ktorých najvyššia povolená rýchlosť nie je nižšia ako 80 km/h. Mimo obslužné zariadenia diaľnice je ostatným účastníkom cestnej premávky zakázaný vstup na diaľnicu, chôdza a jazda po diaľnici.“

Z tohto pravidla síce nevyplýva najnižšia povolená rýchlosť, avšak logicky si môžeme odvodiť, že ak vozidlo nemá konštrukčnú rýchlosť vyššiu ako 80 km/h, na diaľnici nemá povolený vstup – napríklad slabšie motocykle by teda na diaľnici nemali čo robiť.

Môžem teda ísť na diaľnici menej ako 80 km/h?

Z vyššie uvedeného by sa niekomu mohlo zdať, že na diaľnici nie je možné ísť menej ako 80 km/h, to je však omyl! Ak sa vodič pohybuje po diaľnici, mal by jazdiť tak, aby bezdôvodne nebrzdil premávku, keďže diaľnice slúžia na rýchle prekonanie dlhších vzdialeností, ale samotný vodič by sa mal cítiť bezpečne a jazdiť tak, aby rýchlosť bola primeraná jeho schopnostiam.
Vo všeobecnosti teda na diaľniciach platia tieto pravidlá:

  • na diaľnici nie je povolená jazda motorových vozidiel, ktoré nedosiahnu rýchlosť 80 km/h
  • to však neznamená, že vodič nemôže ísť pomalšie (napr. v prípade kolóny)

Výnimka v prípade obcí

Aj keď z vyššie uvedeného vyplýva, že na diaľnici nemajú čo robiť vozidlá, ktorých najvyššia možná rýchlosť je menej ako 80 km/h, platí tu výnimka. Ide o tie časti diaľnice, ktoré prechádzajú obcou. V tomto prípade môže týmto úsekom prejsť aj motorové vozidlo, ktoré zvládne iba 65 km/h.

Značka C6a

Na diaľnici sa občas môže objaviť aj značka C6a. Ide o okrúhlu modrú značku s bielym okrajom a bielym číslom 30 uprostred. Označuje najnižšiu povolenú rýchlosť v danom úseku (v prípade, že premávka nie je obmedzená napríklad dopravnými komplikáciami/prácami, poveternostnými podmienkami a pod.). maximalni rychlost na dalnici