Každý vlastník vodičského preukazu a pojazdného vozidla vie, že k oprávneniu toto vozidlo riadiť patria aj určité povinnosti. Jazdiť povolenou rýchlosťou a s ohľaduplnosťou voči ostatným autám na ceste je samozrejmosťou. Ak však vlastníte auto, ste taktiež povinný dbať na to, aby bolo v čo najlepšom stave, a používali ho správne. Čo tak svetlá na aute? Naozaj viete, ako a kedy ich používať? A staráte sa o ne správne? Na to si pokúsime odpovedať v dnešnom článku.
Obsah
Typy svetiel na aute a ich funkcie
Na autách sa stretávame s niekoľkými typmi osvetlenia, pričom každé má svoju špecifickú funkciu. Poďme si vymenovať tie hlavné:
Potkávacie svetlá
Pravdepodobne najdôležitejší typ osvetlenia na aute. Slúžia na zlepšenie viditeľnosti v tme alebo pri akejkoľvek inej príčine zníženej viditeľnosti. Svietia približne do vzdialenosti 50 až 75 metrov pred vozidlom a neoslňujú protiidúce autá.
Diaľkové svetlá
Majú v podstate rovnakú funkciu ako potkávacie, s tým rozdielom, že diaľkové svetlá dosahujú väčšiu vzdialenosť. Bohužiaľ, tiež silno oslepujú protiidúce vozidlá, preto by ste mali mať na pamäti, že ich zapínať je vhodné len vtedy, keď proti vám nikto nejde. Rovnako sa používajú ako výstražný signál pre ostatných vodičov pred vami, ktorí môžu byť v nebezpečenstve.
Brzdové svetlá
Tieto sa rozsvietia automaticky vždy, keď zošliapnete brzdu. Rozsvietia sa na zadnej časti vozidla a svietia červeno. Ak zaradíte spiatočku, rozsvieti sa tzv. cúvací svetlomet – tiež automaticky.
Svetlá na denné svietenie a parkovacie obrysové svetlá
Moderné autá majú svetlá na denné svietenie, zvyčajne slabšie LED, ktoré zviditeľňujú vozidlo bez toho, aby zlepšovali viditeľnosť alebo rušili ostatných vodičov. V Nemecku nie sú povinné, ale slúžia hlavne na zvýšenie bezpečnosti počas dňa.
Parkovacie obrysové svetlá označujú polohu stojaceho vozidla a musia byť zapnuté, ak je auto zle viditeľné na menej než 50 metrov, pričom niektoré vozidlá umožňujú zapnutie týchto svetiel iba na jednej strane.
Kedy aké svetlá používať povinne?
Podľa zákona musí motorové vozidlo počas jazdy vždy svietiť. Ak na ceste nie je znížená viditeľnosť, auto musí svietiť aspoň denným svietením. Ak však auto týmto svetlami nie je vybavené, musia byť zapnuté aspoň obrysové svetlá.
Z toho vyplýva, že pri zníženej viditeľnosti (napr. v noci) musia byť denné svetlá vypnuté – v tomto prípade je nutné zapnúť obrysové a potkávacie svetlá. Zapnutie iba jedného druhu nestačí, musia svietiť obe!
Ako správne nastaviť svetlá?
Správne nastaviť svetlá je dôležité nielen pre nás, ale aj pre ostatných vodičov, ktorých by sme na ceste mohli ohroziť. Nastavenie svetiel nie je také zložité, ako by sa mohlo zdať. Stačí poznať tento jednoduchý postup:
Postavte automobil oproti kolmému múru tak, aby bol od neho vzdialený približne pol metra, a na múr urobte tenkú čiaru vo výške dolného okraja svetiel. Potom zapnite tlmené svetlá. Ak je svetelný lúč približne 5 cm pod čiarou, svetlá sú v poriadku. Ak nie, nastavte ich pomocou prepínača na palubnej doske pod volantom alebo vyhľadajte odborný servis.
Ako správne čistiť svetlá?
Vplyvom oxidácie, ultrafialového žiarenia, vlhkosti, extrémnych teplôt a iných vonkajších vplyvov majú svetlomety tendenciu časom žltnúť a blednúť. Našťastie pre vás máme niekoľko tipov, ako svetlá opäť uviesť do poriadku tak, aby boli ako nové!
Metóda s leštiacou pastou
Leštiaca pasta môže byť šikovným pomocníkom v boji proti zažltnutým svetlám. Ide o špecializovaný prípravok, ktorý dokáže odstrániť oxidáciu, zamlženie, škrabance a ďalšie povrchové nedokonalosti. Vybrať si môžete tekutú alebo pastovitú variantu.
Brúsne častice a chemické látky v tejto paste pomáhajú obnoviť vzhľad svetiel. Stačí oblepiť okolie svetiel pomocou maskovacej pásky, naniesť pastu mikrovláknom na svetlá, nechať chvíľu pôsobiť, pastu zotrieť a svetlo utrieť handričkou. Hotovo!
Aj zubná pasta môže pomôcť
Zubná pasta je rýchlym, ale len dočasným riešením pre mierne zažltnuté svetlá. Nepomôže pri silne znečistených alebo poškodených svetlách. Môže však pomôcť pri miernych nedostatkoch na svetlách, pričom by ste mali použiť iba ne-gélovú pastu. Postup je obdobný ako pri špeciálnej leštiacej paste, pričom na záver môžete pridať prípravok proti UV žiareniu.
Súprava na obnovu svetlometov
Hoci si za súpravu na obnovu svetlometov priplatíte, obsahuje všetko potrebné na čistenie svetiel, vrátane leštiacej pasty, mazacieho spreja, leštiacich kotúčov a podobne.
Pri použití súpravy postupujte nasledovne:
- Očistite svetlomety vodou a mydlom a zakryte ich okolie maskovacou páskou.
- Naneste mazací sprej a začnite brúsiť jemným brúsnym papierom.
- Postupne používajte jemnejšie zrná, kým povrch nebude rovnomerne matný.
- Osušte svetlomet a naneste leštiaci prípravok, ktorý rozotrite, kým šošovka nezíska späť lesk.
- Na záver naneste tmel, ktorý vytvára ochrannú vrstvu a predlžuje účinok.
Záver
Nech už sa rozhodnete svetlá na aute čistiť akýmkoľvek spôsobom, dbajte na to, aby bola ich údržba dostatočná, a chránili ste tak na ceste nielen seba, ale aj svoje okolie.
S príchodom zimy navyše majiteľov áut čakajú aj ďalšie nepríjemnosti spojené s vlastníctvom pojazdného vozidla. Môžete si u nás napríklad prečítať, ako sa vysporiadať so zamrznutými dverami na aute.
Hoci vlastníctvo auta znamená slobodu, prináša vodičovi zodpovednosť nielen za seba, ale aj za ostatných vo svojom okolí. Všetkým vodičom preto želáme šťastnú a bezpečnú jazdu!
Zdroje: Hella bulbs, Autoklub, Smucler, Carvertical
Natálie Schönová je študentkou Vysokej školy ekonomickej v Prahe. Fascinuje ju alternatívne umenie, je vášnivou milovníčkou nevšedného jedla a písania. Neustále zdokonaľuje svoje kuchárske zručnosti a pracuje na svojich textoch. Písanie ju sprevádza od detstva, keď prvýkrát vzala do ruky ceruzku, a stále objavuje nové formy vyjadrenia.