Drevostavba je niečo ako domáci miláčik medzi domami: keď jej venujete starostlivosť, vydrží vám pokojne celé generácie. Výmenou za svoju ekologickú prívetivosť a príjemnú klímu má však pár „nepriateľov“ – od vlhkosti po parazity a požiare. V tomto článku vám ukážeme, ako sa o drevený domov starať s ľahkosťou a čo všetko robiť (a nerobiť), aby vám slúžil čo najdlhšie. Pripravte sa na užitočné tipy, vďaka ktorým si svoje bývanie v drevenom štýle užijete bez zbytočných starostí. Akú životnosť majú drevostavby?
Drevostavby pri správnej starostlivosti vydržia 100 až 150 rokov. Na ich životnosť má vplyv veľa faktorov, ktoré ako majitelia môžeme mať pod kontrolou. Zároveň nie sú opatrenia potrebné na ich ochranu nákladné ani časovo náročné.
Obsah
Ako sa starať o drevostavbu?
Drevostavba má niekoľko nepriateľov, ktorí môžu spôsobiť, že drevo degraduje alebo dokonca zhnije. Ako teda s týmito problémami bojovať?
Vlhkosť
Vlhkosť tvoríme tým, že bývame. Varením, kúpaním alebo aj dýchaním spôsobujeme vlhkosť, ktorú je potrebné pomocou ventilácie odviesť preč.
Ak je naša drevostavba nesprávne zateplená, môže sa na dreve tvoriť námraza vlhkosti, ktorá je domovom pre plesne a hnilobu. Voda môže zasiahnuť drevo aj vplyvom vonkajších faktorov, ako je dážď.
Ako zabrániť vlhkosti?
Vlhkosť spôsobuje vo všetkých prípadoch zlá izolácia a parozábrana. Je dôležité pri výstavbe dbať na kvalitnú izoláciu a ventiláciu, a to v každom kúte nášho bývania. Myslite aj na to, že pri výstavbe je nutné drevo správne vysušiť a nedovoliť, aby stálo na daždi – to by bol náš dom odsúdený k záhube ešte pred položením prvého stavebného dreva.
Parazity
Parazity sú nepriateľom našich drevených domov, pretože pre mnohých z nich sú prírodné materiály nášho obydlia potravou. Taký červotoč, tesárik alebo termit si na našej krásnej novej fasáde určite pochutnajú.
Okrem živých tvorov môžeme na našom obydlí stretnúť drevokazné huby, ktoré dokážu preniknúť hlboko do dreva a spôsobiť jeho rozklad, čo môže mať fatálne následky na celú konštrukciu nášho domu.
Ako zničiť parazity?
Drevo je potrebné proti škodcom naimpregnovať. Impregnácia v kombinácii so suchým drevom bude pre chrobáčiky nočnou morou. Je však potrebné stav nášho dreveného kráľovstva pravidelne kontrolovať a v prípade priebojného uličníka drevo lokálne ošetriť.
Požiar
Drevo je vysoko horľavý materiál, a tak riziko vzniku požiaru je väčšie, než je tomu u tehlových domov. Nutné však podotknúť, že požiar drevostavby má napriek tomu ďaleko menej fatálne následky než je tomu u tehlových a betónových domov.
Pri kontakte s ohňom drevo začína pomaly uhlieť na povrchu, čo vytvára ochrannú vrstvu, ktorá spomaľuje šírenie plameňov do hlbších vrstiev. Táto zuhoľnatená vrstva funguje ako tepelná izolácia a bráni rýchlemu prehoreniu konštrukcie.
U tehlových alebo betónových stavieb sa síce konštrukčný materiál sám nevznieti, ale pri vysokých teplotách môže u týchto stavieb dôjsť ku kolapsu konštrukcie (napr. popraskaniu tehál alebo deformácii oceľových nosníkov), čo môže mať vážne následky na stabilitu budovy.
Ako zabrániť požiaru
Že požiar u drevostavby nie je fatálny, je síce pekné, ale určite nechceme horieť vôbec. Toho dosiahneme s pomocou správne vedenej elektriny po domove. Zle vedené elektrické rozvody totiž môžu spôsobiť skrat, čo je častá príčina požiarov. Inštalácia by preto mala byť vykonaná kvalitne a profesionálne.
Existujú tiež protipožiarne nátery dreva alebo špeciálne obklady na drevené nosníky, ktoré by mali následky požiaru minimalizovať. Ak chceme požiaru úplne zabrániť, je nutné myslieť hlavne na elektrinu.
UV žiarenie
Drevo vystavené priamemu slnku bledne, čo nielen ovplyvňuje jeho vzhľad, ale tiež narušuje jeho povrchové vrstvy, ochranné laky, impregnácie a všetku našu ochranu.
Ako zabrániť slniečku
Musíme ku všetkým našim náterom a impregnáciám pridať ochranné nátery s UV filtrom na spomalenie vznikajúcich škôd.
Vytvorte svoj domov kúsok po kúsku
Vlastniť drevostavbu je príjemné a zažiť zmenu zvyšku života taktiež. Domov budovaný z dreva je nádhernou ukážkou, ako môžeme žiť bližšie k prírode bez zbytočných obáv. Ak si dáte na všetky vyššie uvedené rady, drevo bude vašim spoločníkom na celý život.
Zdroje: Goopan, RD Rýmařov, Dřevo a stavby
Natálie Schönová je študentkou Vysokej školy ekonomickej v Prahe. Fascinuje ju alternatívne umenie, je vášnivou milovníčkou nevšedného jedla a písania. Neustále zdokonaľuje svoje kuchárske zručnosti a pracuje na svojich textoch. Písanie ju sprevádza od detstva, keď prvýkrát vzala do ruky ceruzku, a stále objavuje nové formy vyjadrenia.