Aká je životnosť paneláka? Záleží na materiáli a správnej starostlivosti!

Aká je životnosť paneláka? Záleží na materiáli a správnej starostlivosti!

Bývanie v panelových domoch je pozostatkom minulého režimu, ale stále je u Slovákov veľmi obľúbené – najmä pre svoju relatívnu finančnú dostupnosť. Akú však môže mať taký panelový dom životnosť? A čo všetko je potrebné zariadiť a postrážiť, ak chceme jeho životnosť čo najviac predĺžiť? Na tieto a ďalšie otázky vám odpovie náš dnešný článok.

Najskôr trocha histórie

Ako už bolo spomenuté, najväčší boom panelové domy zažívali v päťdesiatych rokoch minulého storočia. Ľudia sa totiž z vidieka sťahovali do väčších miest za prácou (najčastejšie vo veľkých fabrikách) a v celom východnom bloku tak narastal dopyt po bývaní. Výstavba panelových domov bola tak rýchlym a efektívnym riešením, ako postaviť čo najviac domov za nie príliš veľké peniaze.

Priekopníkom tejto výstavby bol Tomáš Baťa, ktorý ako prvý využil výstavbu domov z liatinových betónových modulov.

Čo je teda panelák?

Panelové domy sú tvorené modulárnymi betónovými blokmi, ktoré sa na stavbe montujú do finálnej podoby. Oficiálne sa tento typ konštrukcie označuje ako „konštrukčný stenový systém z prefabrikovaných panelov“.

Dnes je panelová technológia považovaná za zastaranú a moderná výstavba sa vracia k tradičným materiálom, ako sú tehly a tvárnice, ktoré majú vylepšené termoizolačné vlastnosti. Ďalšou obľúbenou alternatívou je použitie monolitických betónových konštrukcií, ktoré sa vyrábajú priamo na stavbe.

panelove_domy

Aká je životnosť panelových domov?

Pri návrhu konštrukcií panelových domov inžinieri počítali s ich životnosťou okolo 30, maximálne však 50 rokov.

Ak by táto predpokladaná životnosť platila, väčšina panelových domov v slovenských mestách by už dnes neexistovala.

Prvé panelové domy sa začali stavať už v 50. rokoch minulého storočia, ale ich najväčší rozmach nastal v 70. a 80. rokoch.

Po roku 1989 však výstavba panelových domov u nás úplne skončila a betónárne sa začali zameriavať na iné produkty, napríklad vonkajšiu dlažbu či ploty.

Podľa odborníkov sa dnes u panelových domov počíta s životnosťou až 100 rokov! Platí tu však pravidlo, že je potrebné pravidelne stavby kontrolovať a takisto ich podrobiť nevyhnutným rekonštrukciám, aby sme tejto životnosti dosiahli.

Ako predĺžiť životnosť paneláku?

Ako už bolo spomenuté, okrem kontrol stavu budovy je potrebné vykonávať aj rekonštrukcie. V poslednom čase sa často vymieňa staré umakartové jadro v bytových jednotkách (o čom sme písali v jednom z našich článkov).

Je potrebné tiež kontrolovať stav elektrických rozvodov. Zlé rozvody z nevhodného materiálu môžu ľahko spôsobiť požiar.

Rovnako sa uvádza, že rekonštrukcia by mala byť naozaj kvalitná, a aj pri zatepľovaní je na mieste dbať na správne vykonanie.

Najväčšie problémy panelových domov

Na Slovensku patria medzi hlavné problémy panelových domov skutočnosti, že často narušili vzhľad historických častí miest, kam sa architektonicky vôbec nehodia. Sivé sídliská sa stali jedným zo symbolov socializmu a esteticky bývajú často kritizované.

Zvuková a tepelná izolácia

Jedným z najzávažnejších problémov panelákov je nedostatočná tepelná a zvuková izolácia. V čase ich výstavby sa týmto aspektom nevenovala veľká pozornosť, čo dnes vedie k nevyhovujúcim podmienkam. Izolácia medzi panelmi je často opotrebovaná alebo vydrolená, čo spôsobuje úniky tepla a zatekanie.

Z tohto dôvodu sa vo veľkom rozsahu vykonáva zatepľovanie fasád, výmena okien a zlepšovanie vzhľadu domov – často aj použitím veselších farieb. Rovnako je nutná rekonštrukcia striech.

Nie všetky problémy vyriešime rekonštrukciou

Niektoré problémy, dané samotnou konštrukciou panelákov, sú prakticky neriešiteľné. Patria sem napríklad prenos hluku, keď obyvatelia často počujú, čo sa deje v susednom byte alebo nad nimi. Prenos hluku prebieha ako cez stúpačky, tak aj betónovou konštrukciou, pričom izolácia podláh a stropov môže situáciu zlepšiť len čiastočne. Ďalšie nevýhody zahŕňajú problémy s elektroinštaláciou a zastarané umakartové bytové jadrá.

Výstavba panelových domov je už u nás prežitkom a hoci sa môžeme snažiť ich životnosť predlžovať, niektoré zdroje (napríklad ČVUT) uvádzajú, že k zániku panelových domov jedného dňa jednoducho dôjde, nech sa budeme snažiť akokoľvek. Je preto na mieste pripraviť sa na to, že budúce generácie budú musieť bývanie riešiť inak a paneláky tak raz a navždy zaniknú.