Betón je najviac používaným stavebným materiálom. Okrem stavebníctva je však populárny aj mimo odbor stavebníctva. Využívaný je napríklad pri výrobe dekorácií či umeleckých diel. Dôvodom obľúbenosti naprieč odbormi je vysoká mechanická odolnosť, pevnosť a dlhá životnosť. Betón je moderná a efektívna surovina oplývajúca vynikajúcimi vlastnosťami. Plánujete prestavbu alebo máte chuť upustiť uzdu kreativite? Viete, ako namiešať betón? V akom pomere sa mieša betón? A ako dlho miešať betón v miešačke?
Hoci je bežne k dostaniu, namiešať betón svojpomocne prináša kontrolu nielen nad kvalitou vášho projektu, ale aj nad zachovaním rozpočtu. Aby váš projekt stál na pevných základoch, musíte vedieť správny pomer pri miešaní betónu. Tak smelo do čítania!
Na čo si dať pri miešaní betónu pozor
Pred samotným popisom postupu miešania betónu je potrebné ujasniť si prípravu a pomer surovín. Pri príprave a následnom tuhnutí betónu prebiehajú chemické procesy, vďaka ktorým získava svoje výsledné vlastnosti. Dôležitým procesom je kryštalizácia, teda tuhnutie betónu. Kryštalizácia začne prebiehať približne hodinu po namiešaní a nemožno ju nijako zastaviť. Na dosiahnutie optimálnych vlastností je teda dôležité dbať na presné pravidlá.
Správna okolitá teplota pri výrobe betónu
Všeobecne platí, že pre správne zrenie betónu nesmie byť okolitá teplota príliš nízka, ale ani príliš vysoká. Ak je veľké teplo, betón tuhne veľmi rýchlo, čo nie je žiaduce. Zima je problematickejšia – nesmiete dopustiť, aby betón pri tuhnutí zamrzol. Tým by betón nedosiahol vytúžených vlastností. Do výroby betónu sa preto pustite vtedy, keď sa teploty pohybujú v rozmedzí 15-25 °C.
Betón musí mať dostatok času na zrenie
Betónovanie je nutné dôkladne naplánovať a všetko potrebné si pripraviť vopred. Za vhodných podmienok trvá približne mesiac, kým betón dosiahne úplnú tvrdosť. Avšak s ním môžete pracovať aj skôr. Už po 7 dňoch by mal betón dosahovať približne 70% tuhosti, teda aj po týždni betón môžete zaťažiť.
Chráňte betón pred nadmerným vysušením
Betón je potrebné chrániť pred priamymi slnečnými lúčmi a intenzívnym vetrom. Z tohto dôvodu je vhodné betón zakryť kartónmi alebo plachtami. Počas horúcich dní je potom potrebné betón tiež pravidelne kropiť vodou.
Ako namiešať betón?
Základnou zložkou betónu je cement, voda a kamenivo. Kľúčové na miešanie betónu je pomer prísad. Na namiešanie betónu svojpomocne je ideálne zaobstarať si miešačku, ale zvládnete to aj bez nej.
Do betónu sa môžu pridávať aj najrôznejšie prísady a prímesi, napríklad plastifikátor. S postupujúcim vývojom sa totiž mení ako technológia celej stavby, tak aj jednotlivých materiálov, ako je napríklad cement. Prísady a prímesi sa pri domácom a svojpomocnom miešaní betónu používajú len pomerne zriedka. Bežné sú skôr pri realizácii väčších stavieb.
Ako správne namiešať betón v miešačke?
Ako správne namiešať betón v miešačke? Musíte si dať pozor na pomer surovín v betóne. A koľko je potrebné cementu na kubík betónu? Na meter kubický betónu je štandardne potreba 300-450 kg cementu. Oplatí sa však ponechať aspoň 10 – 15 % rezervu.
Pri miešaní betónu doma by ste mali začať s vodou. Najprv teda dajte miešačky vodu, aby sa trochu zvlhčila. Následne pridajte tri až štyri lopaty kameniva. Po premiešaní postupne pridávajte celú vypočítanú dávku cementu. Je nutné všetko dôkladne premiešať. Cement dávkujte v závislosti od typu konštrukcie a návrhu.
Ako dlho miešať betón v miešačke? Betón sa v miešačke mieša okolo 10 minút, v improvizovaných podmienkach aj dvakrát dlhšie.
Po zamiešaní cementu postupne pridávajte štrk, pokiaľ nebude mať betón požadovanú konzistenciu. Vodu potom dávkujte primerane, kým nedosiahnete požadovanú konzistenciu. Pozor – prebytočná voda znižuje pevnosť betónu a jeho životnosť. Vezmite do úvahy, že v kamenive je bežne obsiahnutých asi 5-15% vlhkosti. Obzvlášť pri výrobe vnútorných podkladových betónov a poterov sa vyvarujte predávkovaniu vody. Tieto typy betónov lepšie tuhnú a vykazujú vyššie výsledné pevnosti pri spracovaní v polosuchej konzistencii.
Ako namiešať betón bez miešačky?
Pokiaľ nemáte na miešanie betónu k dispozícii miešačku, môžete betón miešať aj vo vedre, v kolieskach alebo inej vhodnej nádobe podľa možností a potreby. Použiť je možné aj elektrický miešač alebo miešať ručne.
Aký druh piesku do betónu?
Ako namiešať betón z piesku? Na miešanie betónu svojpomocne musíte vybrať správny druh piesku. Samotný výber však záleží na tom, čo máte v pláne betónovať. Na základe toho musíte zvoliť frakciu piesku. Piesok s frakciou 0/4 je vhodný na drobné konštrukcie (napr. výplň do strateného debnenia), alebo výrobu najrôznejších dekorácií. Piesok s frakciou 0/8 využijete pri masívnejších konštrukciách, napríklad na betónovanie podmurovky. Piesok s frakciou 8/16 alebo štrkopiesok sa používa pre veľmi namáhané konštrukcie, napríklad príjazdové cesty.
Tereza vyštudovala práva na Masarykovej univerzite v Brne. Má dlhoročnú prax, od roku 2012 sa živí ako redaktorka, novinárka, reportérka a prekladateľka. Písaním sa zaoberá aj vo svojom voľnom čase a jej snom je raz vydať svoju vlastnú knihu. Miluje pečenie a svojim blízkym s obľubou pripravuje torty a iné dobroty.