Vlastníte pozemok a túžite po jeho zútulnení, alebo chcete zvýšiť jeho hodnotu? Existuje možnosť, ako dať svojim stavebným projektom zelenú bez zdĺhavých byrokratických procesov. Na hlavnom programe je rozbor stavieb, na ktorých realizáciu nepotrebujete povolenie od stavebného úradu. Terasa, záhradný domček, garáž – čo sa dá postaviť bez stavebného povolenia? Uvoľnite priestor svojim stavebným nápadom!
Stavebný zákon
Zvelebiť pozemok, pridať k nemu niečo svoje – to je sen majority vlastníkov nehnuteľností. Medzi nápadom a realizáciou stavby však často stojí prekážka v podobe stavebného úradu.
Stavby a rekonštrukcie stavieb sú v Česku regulované mnohými právnymi predpismi, najvýraznejším z nich je zákon č. 50/1976 Zb., zákon o územnom plánovaní a stavebnom poriadku. Známy je skôr pod názvom stavebný zákon. Jedným z kľúčových aspektov tohto zákona je povinnosť získať stavebné povolenie či ohlásenie, a to ešte pred začatím stavby či prestavby. O vydaní rozhodujú stavebné úrady.
Stavebný zákon však obsahuje aj zoznam stavieb, kedy na stavebný úrad vôbec nepotrebujete chodiť. K stavbám bez stavebného povolenia patrí okrem iného stavba do 25 m2, garáž alebo bazén. V určitých prípadoch sa však nezaobídete aspoň bez ohlášky.
Čo je to ohláška?
Ohláška alebo ohlásenie stavebnému úradu špecifikuje stavebný zákon v ustanovení § 54-57. Ohláška je zjednodušený postup pre povolenie určitých stavebných činností, ktoré nepredstavujú väčšie riziko pre okolité prostredie, verejnosť a majetok.
Vybaviť ohlásenie stavby je našťastie rýchlejšie ako proces získania stavebného povolenia. Rýchlosť vybavenia je rozhodne najväčším benefitom ohlášky. Lehoty sú kratšie a nie je potrebné dokladať také množstvo dokumentov. Na vybavenie stavby na ohlášku však budete doložiť súhlas susedov. Ohlášku môžu využiť fyzické osoby, právnické osoby aj obce.
Čo sa dá postaviť bez stavebného povolenia?
Ak máte v pláne postaviť si na pozemku menšiu stavbu, alebo plánujete rekonštrukciu malého rozsahu, na úrad nemusíte chodiť vôbec. Podľa § 56 stavebného zákona totiž pre určitú skupinu stavieb nepotrebujete stavebné povolenie, ohlášku ani žiadne iné úradné rozhodnutie.
Ako stavba bez stavebného povolenia je považovaná stavba do 25 m2. Takáto stavba musí byť s rozlohou maximálne 25 m2 a musí mať iba jedno nadzemné podlažie s výškou maximálne 5 m, poprípade môže byť podpivničená do hĺbky 3 m. V praxi to znamená, že stavebné povolenie nie je potrebné, pokiaľ ide o výstavbu kôlne, menšie garáže , pergoly alebo záhradného domčeka. Stavba bez stavebného povolenia však musí súvisieť s používaním domov. Od stavby k hranici pozemku musí byť vzdialenosť aspoň 2 ma po umiestnení na pozemku musí súčasne zostať aspoň 50 % voľnej plochy na vsakovanie dažďovej vody.
Medzi ďalšie stavby, pre výstavbu ktorých nepotrebujete ohlásenie ani povolenie od stavebného úradu, patrí oporný múr do výšky 1 m. Nesmie však hraničiť s verejným priestranstvom či verejnou komunikáciou. Na výstavbu oplotenia do výšky 2 m, ani bazéna s plochou do 40 m nepotrebujete stavebné povolenie ani ohlásenie. Ani v prípade, že sa rozhodnete rekonštruovať strechu, pri ktorej použijete pôvodné krytiny ako u tej pôvodnej, nemusíte na stavebný úrad. Stavebné povolenie nepotrebujete ani v prípade, že sa chystáte meniť vedenie technickej infraštruktúry, bez súhlasu stavebného úradu však nesmiete zmeniť aj jej trasu.
Čo sa dá postaviť na ohlášku?
Stavby na ohlášku sú upravené v § 55 stavebného zákona. Na ohlášku je možné postaviť stavby na bývanie a rekreáciu. Avšak iba za predpokladu, že také stavby na ohlásenie budú mať najviac jedno podzemné podlažie do hĺbky 3 m, dve nadzemné podlažia a podkrovie. Stavba na ohlásenie je tiež prístavba a nadstavba, teda taká stavba, s ktorej pomocou sa menia už stojace stavby. Treba si pamätať, že v každom prípade musia byť dodržané zákonom stanovené parametre. Stavba na ohlásenie a súčasne stavba bez stavebného povolenia je taktiež tá stavba, ktorá nezasahuje do nosných konštrukcií, nemení vzhľad stavby a ani nevyžaduje posúdenie vplyvov na životné prostredie.
Tereza vyštudovala práva na Masarykovej univerzite v Brne. Má dlhoročnú prax, od roku 2012 sa živí ako redaktorka, novinárka, reportérka a prekladateľka. Písaním sa zaoberá aj vo svojom voľnom čase a jej snom je raz vydať svoju vlastnú knihu. Miluje pečenie a svojim blízkym s obľubou pripravuje torty a iné dobroty.