Trhliny v murive: Prečo vznikajú, ako im predchádzať a ako ich opraviť

Trhliny v murive: Prečo vznikajú, ako im predchádzať a ako ich opraviť

Trhliny v murive sú veľmi časté. V rôznej miere sa vyskytujú prakticky vo všetkých budovách – od starých stavieb až po novostavby. Existuje mnoho príčin vzniku trhlín v murive, zvyčajne ide o kombináciu viacerých príčin. Väčšina trhlín zvyčajne nie je závažná, ale upozorňujú nás na javy, ktoré sa oplatí pochopiť. Je žiaduce pochopiť ich príčiny a poznať možné dôsledky. Ako opraviť trhliny v murive?

Trhliny v murive

Trhliny v murive sa líšia dĺžkou, tvarom a okrajom. Môžu mať aj rôzne smery – ide o diagonálne, vertikálne alebo horizontálne trhliny v murive. Charakteristika trhliny v murive umožňuje odborníkovi odhadnúť, z ktorých strán pôsobia sily, ktoré trhliny spôsobili, a charakter síl, ktoré trhliny spôsobili. Na určenie toho, či sú trhliny aktívne alebo pasívne, či ide o problematické alebo neškodné, parabolické, vertikálne alebo horizontálne trhliny v murive, je potrebné ich dlhodobo sledovať.

Trhliny majú rôzny stupeň nebezpečenstva. Môžu byť staticky nevýznamné, t. j. neohrozujú budovu, ale sú esteticky nepriaznivé. Ide najmä o povrchové trhliny v omietkach a náteroch, trhliny v nosných konštrukciách atď. Ostatné trhliny v murive sú staticky závažné, ale ich vhodnou opravou možno zabezpečiť aj bezpečnosť budovy. Ide o trhliny v nosných konštrukciách, ako aj v spodných stavbách, ktoré však poukazujú na nevhodnú prestavbu nosných konštrukcií. Tieto trhliny časom menia svoje rozmery, pretože sa stávajú aktívnymi. Havarijné trhliny v murive sú staticky veľmi závažné a bezpečnosť budovy možno zabezpečiť len úplnou opravou konštrukcie alebo budovy. Tieto trhliny spravidla prechádzajú celou hrúbkou nosných konštrukcií, sú v pohybe a ich rozmery sa časom výrazne zväčšujú.

Neškodné trhliny v murive

Neškodné trhliny v murive sú staticky nevýznamné. Najčastejšie sú spôsobené kontaktom dvoch materiálov s rozdielnou objemovou rozťažnosťou alebo nadmerným vysychaním či zmrašťovaním materiálu. Trhliny sa najčastejšie objavujú na povrchu omietky, v mieste prechodu medzi murivom a stropom, v prípade dreveného stropu alebo v mieste podhľadu. Neškodné praskliny sú skôr estetickou chybou, nezväčšujú sa a nepredstavujú pre stavbu žiadne statické ohrozenie. Zvyčajne sú spôsobené zlými technologickými postupmi a zlým výberom materiálu.

Nebezpečné trhliny v murive

Nebezpečné trhliny v murive sú naopak varovným signálom, že v konštrukcii niečo nie je v poriadku. Sú spôsobené pohybom základovej konštrukcie. Trhliny sú najčastejšie spôsobené pohybom základovej konštrukcie domu, ktorý môže byť spôsobený nadmerným zaťažením pôdy, podmytím podzemnou vodou, mrazom, zosuvom pôdy atď. Tieto trhliny sú staticky významné a je potrebné ich sanovať, aby sa zabezpečilo, že nevzniknú ďalšie trhliny. Treba mať na pamäti, že sanáciou trhliny sa neodstráni jej príčina a trhlina sa môže časom znovu objaviť.

zosivanie trhlin muriva

Prečo sa v murive vytvárajú trhliny?

Trhliny v murive vznikajú v dôsledku napätia, ktoré prekročilo hranicu pevnosti poškodeného materiálu. Každá trhlina indikuje pohyb v konštrukcii a na základe frekvencie, výskytu a správania sa trhlín možno posúdiť, do akej miery tieto poruchy ohrozujú konštrukciu.

Praskliny v murive môžu byť spôsobené nedostatočnou dilatáciou, nerovnomerným sadaním budovy, slabými základmi, nedostatočným vystužením otvorov, prestavbami, ktoré neboli konštrukčne správne, a vyskytujú sa v miestach zvýšeného zaťaženia. V takto narušených budovách by mal príčinu poškodenia a spôsob opravy muriva určiť kvalifikovaný odborník.

Trhliny v murive sa často vytvárajú v pracovných škárach a v spojoch rôznych materiálov. Trhliny sledujú vertikálne a horizontálne škáry tehál alebo prenikajú do prefabrikovaných stropných prvkov. Preto sa v murive môžu vyskytovať vertikálne alebo horizontálne trhliny.

Prevencia vzniku trhlín v murive

Do zloženia omietky sa často pridáva tzv. perlinka, ktorý má zabrániť vzniku trhlín v murive. Perlinka je vrstvená sieťovina zo sklených vlákien vystužená plastovou tkaninou. Perlinka spevňuje omietku, čím zabezpečuje väčšiu pružnosť a pevnosť povrchov. Je vhodná na použitie v interiéri aj exteriéri.

vodorovne trhliny v mure

Ako opraviť trhliny v murive?

Niektoré trhliny v murive možno vyplniť maltou s výstužnými vláknami, iné je potrebné vystužiť oceľou. Veľmi veľké trhliny si niekedy môžu vyžadovať vystuženie a vloženie ďalších oceľových nosníkov. Ak trhliny zostanú nevystužené, celá konštrukcia sa môže stať nestabilnou. Na jej záchranu potom budete musieť vynaložiť značné finančné prostriedky.

Ako zošívať trhliny v murive? Pri oprave trhlín zošívaním už musí byť známa príčina vzniku trhlín. Najprv odstráňte pás omietky pozdĺž trhliny. Trhliny malých rozmerov stačí dôkladne očistiť, vypláchnuť vodou a vyplniť jemnou vápenno-cementovou maltou. Rovnako postupujte aj pri širších trhlinách, do ktorých možno vložiť drobné úlomky stavebného materiálu – tehly, dlaždice, kamene. Ak sa trhliny v murive objavia znova, môžete konštrukciu spevniť hmoždinkami.

Pri šití trhlín v murive sa v konštrukcii vyvŕtajú otvory a vyplnia sa kvalitnou maltou. Do pripraveného lôžka sa vtlačí hmoždinka. Hmoždinka v tvare svorky je vyrobená z kvalitnej ocele (hrúbka 12 až 25 mm). V prípade tenkých stien sa svorky vyrábajú na celú hrúbku steny. Pri širších stenách sa zhotovujú na oboch stranách. Spony sú zapustené do 4/5 hrúbky muriva. Na koncoch trhlín by malo byť viac sponiek, pretože tam sú najväčšie napätia. Spony umiestnite v rôznych šírkach, aby bolo murivo nerovnomerne namáhané. Hotové spony natrite ochranným náterom a prekryte obvyklou vrstvou omietky.