Výpočet sklonu strechy: Ako určiť minimálny sklon strechy

Výpočet sklonu strechy: Ako určiť minimálny sklon strechy

Na správnom sklone strechy záleží oveľa viac, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Preto tomuto aspektu stavby či rekonštrukcie domu venujte zvýšenú pozornosť. Musíte zvoliť taký sklon, aby vyhovoval miestnej klíme, typu strešnej krytiny a spôsobu jej montáže. To tiež do veľkej miery ovplyvňuje náklady na investíciu. Strešná krytina, ktorá nie je vhodná pre váš typ strechy, môže mať za následok vlhkosť v podkroví av celej konštrukcii strechy kvôli zlému odvodňovaniu.

Sklon strechy

Pevné pravidlá pre sklon strechy legislatíva síce nevymedzí, ale všeobecne sa odporúča riadiť sa určitými štandardmi. Takéto odporúčania sú stanovené na základe zvoleného typu strešnej krytiny, miestnych klimatických podmienok, rozmerov strechy a mnohých ďalších faktorov. V súvislosti s uhlom sklonu strechy sa v praxi stretávame s dvoma možnosťami:

  • minimálny sklon strechy – od akého sklonu strechy je krytina bezpečná pri montáži so špeciálnymi opatreniami práve pre nízky sklon (zvýšená tesnosť poistnej vrstvy a pod.),
  • bezpečný sklon strechy – od akého sklonu strechy je krytina bezpečná pri štandardnej montáži bez ďalších špeciálnych opatrení.

Aký musí byť minimálny sklon strechy?

Podľa uhla sklonu možno rozlišovať tri kategórie striech: ploché (sklon do 5°), šikmé (sklon od 5° do 45°) a strmé (spád väčší ako 45°). Prvý z nich svojim názvom ale klame, pretože uhol sklonu takej strechy musí byť minimálne 3° – nikdy teda nebude úplne plochá. Vďaka tomu však nevznikajú kaluže, pretože voda nazhromaždená počas zrážok môže do istej miery stekať z povrchu budovy.

Odporúčaný minimálny sklon strechy teda činí aspoň 3°. Ak by ste aj napriek tomu chceli strechu s menším sklonom, je nutné zaistiť, aby sklon hydroizolačnej vrstvy bol aspoň 1°, aby dostatočne zaistil odtok vody.

Avšak, vec sa nám trochu komplikuje, pretože sklon pri plochých strechách je zvykom uvádzať v percentách, nie v stupňoch. V praxi sa potom nezriedka stáva, že sú jednotky zamieňané, čo môže mať fatálne následky. Je tak potrebné mať sa obzvlášť na pozore.

Našťastie existuje hneď niekoľko jednoduchých spôsobov, ako previesť percentá na stupne a opačne. K dispozícii sú online kalkulačky, ktoré jednotky okamžite prevedú. Alebo môžete nahliadnuť do prevodnej tabuľky sklonov alebo si výsledok previesť podľa jednoduchého matematického vzorca.

sklon strechy vypocet

Aký sklon strechy zvoliť?

Jedným z najdôležitejších kritérií, ktorým by ste sa pri výbere sklonu strechy mali riadiť, sú klimatické faktory. Pokiaľ často dochádza k prívalovým dažďom, musíte v takom prípade zvoliť väčší sklon uhla, aby voda voľne stekala zo strechy a nevytvárali sa kaluže. Ak u vás dochádza aj k intenzívnemu sneženiu, plochá strecha je rovnako zlou voľbou, pretože by zaťaženie nemusela uniesť. Práve preto majú strechy v horských oblastiach väčší sklon.

Pri voľbe sklonu strechy zohľadnite zvolený typ strešnej krytiny a spôsob jej montáže. Príliš veľký uhol spôsobuje riziko poškodenia materiálu z dôvodu podtlaku, ktorý vzniká na záveternej strane strechy. Navyše je v tomto prípade montáž krytiny obtiažna a často je spojená s nutnosťou použiť dodatočné spony. Pri veľkom sklone sa v podstate vylučuje použitie keramických či betónových krytín a ostatných typov krytín s veľkou hmotnosťou. Preto sa pri voľbe materiálu krytiny vždy riaďte pokynmi výrobcu.

Čím väčší je sklon, tým vyššie sú náklady na stavbu. Čo vyplýva z nutnosti používať dodatočné zaistenie krytiny. Preto sa v českom klimatickom prostredí veľký uhol sklonu strechy skôr nepoužíva (okrem oblastí, kde častejšie dochádza k intenzívnym zrážkam).

Strešná krytina závisí od sklonu strechy

Nie každú krytinu môžete použiť na každý sklon strechy. Bitúmenové šindle sú ideálne pre sklon strechy 11-45 °. Taký sklon je populárny pri majorite rodinných domov. Plechové krytiny sa tešia veľkému dopytu kvôli priaznivej cene a dlhej životnosti. Sklon musí byť minimálne . Väčší sklon strechy je vyžadovaný v prípade keramických či betónových škridiel a ostatných krytín s veľkou hmotnosťou. Pre sklon strechy 31-35 ° je vhodným riešením prekrývajúce sa škridly (tie sú však pomerne drahé).

Pri plochých strechách so sklonom 3-17° je skvelým materiálom lepenka alebo fólia nanášaná na dosky (jedna či dve vrstvy). V prípade tuhého obloženia z dosiek musí byť minimálny sklon strechy 12°, pri plochých medených plechoch musí minimálny sklon strechy byť a pri pozinkovaných plechoch musí byť minimálny sklon strechy 20°.

minimalny sklon strechy

Ako sa počíta sklon strechy?

Výpočet sklonu strechy je kľúčový na voľbu vhodnej strešnej krytiny. Najprv zmerajte dĺžku strechy. Pomocou pásového metra na meranie dĺžky strechy ho priložte v smere, v ktorom má byť sklon určený. Pokiaľ má strecha komplikovaný tvar, zmerajte ju vo všetkých častiach, kde sa rozmery líšia.

Následne zmerajte výšku strechy. Pomocou meracieho prístroja (napr. laserové meradlo) zmerajte výšku strechy od spodnej hrany až po vrchol. Ak nemáte merací prístroj, výšku možno odhadnúť napríklad pomocou tyče.

V tejto chvíli použite matematický vzorec, vďaka ktorému získate výpočet sklonu strechy. Ako už bolo spomenuté, sklon strechy sa uvádza v percentách, alebo stupňoch. Ako vypočítať sklon strechy v percentách a ako v stupňoch?

Sklon strechy – výpočet v percentách: sklon % = (výška strechy / dĺžka strechy) x 100.

Sklon strechy – výpočet v stupňoch: sklon ° = arkus tangens (výška strechy / dĺžka strechy).