Výstavba pivnice: postup, ako postaviť pivnicu v krajine svojpomocne

Výstavba pivnice: postup, ako postaviť pivnicu v krajine svojpomocne

Možno ste si vtedy mysleli, že je to zbytočné, rozhodli ste sa nezvyšovať náklady na stavbu domu a suterén ste nakoniec nepostavili. Možno ste sa len presťahovali do domu, ktorý nikdy nemal suterén. V každom prípade ste teraz pravdepodobne v situácii, keď vaša záhrada prináša bohatú úrodu ovocia a zeleniny, vaša špajza, chladnička a ďalšie skladovacie priestory sú naplnené na prasknutie a vy nemáte kam ukladať veci. Našťastie máme pre vás riešenie v podobe projektu „Urob si sám“ s názvom Stavba pivnice svojpomocne!

Ako postaviť pivnicu v zemi? Ako vybetónovať pivnicu? A ako hlboko vykopať pivnicu, aby spĺňala všetky funkcie? Pozrite si nášho sprievodcu, ako postaviť pivnicu vlastnými rukami.

Prečo mať pivnicu?

Hoci v súčasnosti je väčšina novostavieb nepodpivničená, majitelia rodinných domov skôr či neskôr ocenia ďalší úložný priestor. Či už preto, že nemáte kam uložiť produkty zo záhrady, konzervy a víno, alebo preto, že vám chýba miesto na náradie, príslušenstvo a haraburdy.

Výstavba suterénu v porovnaní s legislatívou

Skôr ako začnete stavať pivnicu svojpomocne, musíte si najprv určiť presné rozmery vašej budúcej záhradnej pivnice. Ide o stavbu ako každú inú, preto slovenskí zákonodarcovia vyžadujú dodržanie presných postupov.  Vaším pomocníkom bude zákon o výstavbe č. 201/2022 Z. z.

Izolácia pivnica

Kde postaviť pivnicu?

Keď už máte presné rozmery pivnice a kancelárie sú obídené, je čas vybrať vhodné miesto. Pri budovaní pivnice musíte zohľadniť jej presné umiestnenie a poznať stav podložia.

Vyhnite sa lokalitám v tesnej blízkosti vodných tokov. Znamená to prítomnosť podzemnej vody, ktorá môže narobiť viac škody ako úžitku. Nevyberajte si ani úpätie svahu, ktoré je problematické kvôli dažďovej vode, ani skalnaté podložie. Pod svahom, kde stojí iná stavba, alebo v oblastiach s nestabilným násypom by ste čelili nákladnému a dlhodobému spevňovaniu a zabezpečovaniu z dôvodu pohybu pôdy.

Ideálnym miestom na vybudovanie pivnice je nezaplavené miesto, najlepšie na mierne svahovitom teréne alebo na úplnej rovine. Posledným krokom je nakresliť presný náčrt a pôdorys pivnice a pustiť sa do práce.

Keď premýšľate o tom, ktorým smerom má byť orientovaný vchod do pivnice, zvážte svetové strany. Vchod do vašej pivnice by nemal smerovať na juh alebo sever. Severná strana je problematická v zime, keď na vchod môže napadnúť vysoká vrstva snehu. Južná strana býva problematická najmä v letných mesiacoch, keď je slnko najsilnejšie a zbytočne by pivnicu prehrievalo. Teraz sa pozrieme na postup, ako postaviť pivnicu.

Stavba pivnice svojpomoci

Ako postaviť pivnicu v zemi? Každá stavba, a teda aj vaša budúca pivnica, musí stáť na pevných základoch. Ďalšími krokmi sú výkopové práce a bagrovanie. Nie ste si istí, ako hlboko máte vykopať pivnicu? Ak nemáte stavebné povolenie ani ohlásenie stavby, vykopajte približne 20 cm hlboký základ, ktorý neskôr vybetónujete. Ak ste získali ohlásenie od úradu, pivnica nesmie byť hlbšia ako 3 metre. Hlbšie by to bolo možné len so stavebným povolením.

Vo všeobecnosti sa odporúča prehĺbiť obvodové pásy aspoň o 20 cm širšie na všetkých stranách a hlbšie, ako je vaša pivnica. Dôvodom je budúce betónovanie. Potom pripravte podložie pivnice, ideálne zo zhutnenej a urovnanej vrstvy kameniva, zvyčajne 10 cm vysokej s frakciou 8/16.

Ako vybetónovať pivnicu? Ako si namiešať betón svojpomocne, sme rozoberali v článku na tomto odkaze. Vykopané základové pásy zalejte betónom. Na pásy po ich úplnom stuhnutí položte stratené debnenie, ktoré vytvorí železobetónovú vaňu, ktorá neprepúšťa vodu. Pozdĺž troch strán budúcich základov pivnice položte drenážne rúry a veďte ich mimo pivnice. V prípade prívalových dažďov budú zachytávať a odvádzať spodnú vodu. Preto sa odporúča mierne skloniť podlahu pivnice smerom k dverám.

stavba pivnica svojpomoci

Stačí podlahu dokonale zhutniť alebo ju pokryť vrstvou štrku a na ňu položiť dlažbu. Na strop je ideálne použiť niektorý z bežne dostupných stropných systémov. Môžete ho tiež podložiť a vybetónovať pomocou kari siete s výstužou. Strop sa potom podľa potreby hydroizoluje a zasype, rovnako ako zvyšok budovy. Vhodná výška zásypu je minimálne 80 cm.

Ak budete v pivnici inštalovať elektrinu, stačí pred dokončením pivnice viesť rozvody v ochranných pásoch pozdĺž stien. Nezabudnite na vetranie, ktoré sa najčastejšie rieši kombináciou vetracej mriežky a šachty v strope. Ak chcete v pivnici súčasne skladovať ovocie a zeleninu, je vhodné rozdeliť pivnicu priečkou.

Izolácia pivnice

V prípade vlhkej pivnice stačí izolovať murivo od základov asfaltovými pásmi. Po zatvrdnutí základových pásov môžete začať stavať obvodové steny. Na výber máte z viacerých materiálov – prírodný kameň, rôzne prefabrikované tvarovky alebo tehly.

Najčastejšou voľbou je postaviť steny zo strateného debnenia vyliateho betónom. Ak sa vám podarí steny dokonale vyliať a zhutniť, nebudete už musieť z vonkajšej strany hydroizolovať. V opačnom prípade alebo ak si zvolíte iný materiál ako železobetón, je však hydroizolácia potrebná.