V dnešnej dobe, keď je prioritou dekarbonizácia, využitie udržateľných spôsobov výroby energie a optimalizácia upotrebenia pôdy, získava agrovoltaika stále viac pozornosti. Tento inovatívny koncept spája poľnohospodárstvo s fotovoltaickou technológiou a ponúka možnosť efektívneho využitia dostupných zdrojov. Agrovoltaika predstavuje perspektívnu cestu, ako dosiahnuť energetickú sebestačnosť a súčasne udržateľný rozvoj poľnohospodárstva.
Na Slovensku nadobúda agrovoltaika význam atraktívneho riešenia. Súčasná legislatíva však inštaláciu agrovoltaiky zatiaľ neumožňuje – téma totiž nielen prináša množstvo príležitostí, ale taktiež vznáša otázky ohľadom efektivity tejto kombinácie na našom území.
Čo je agrovoltaika?
Agrovoltaika. Agrivoltaika. Agrofotovoltaika. Všetky tieto pojmy označujú unikátne spojenie poľnohospodárstva a solárnej energetiky.
Agrovoltaika je špecifickou odnožou fotovoltaiky. Obe technológie sú významnou súčasťou obnoviteľných zdrojov energie, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu v posune smerom k udržateľnej energetike a znižovaniu závislosti na fosílnych palivách.
Ako funguje agrovoltaika v praxi?
Agrofotovoltika je koncept, pri ktorom sú solárne panely inštalované na poľnohospodárske plochy, ako sú polia, lúky, pasienky, sady, vinice či chmeľnice. Tento komplexný systém umožňuje generovať čistú elektrickú energiu z fotovoltaických panelov a súčasne využiť obmedzené pôdne plochy efektívne a pestovať plodiny.
Solárne panely sú umiestnené nad pôdou takým spôsobom, aby bolo zaistené optimálne slnečné žiarenie pre oba systémy. Pri vhodnom návrhu a riadení môže agrivoltaika priniesť mnohé výhody, vrátane optimalizácie využitia pôdy, podpory ekonomiky vidieckych oblastí a znižovania emisií skleníkových plynov. Zohľadnenie klimatických a agronomických faktorov, rovnako ako regulačného rámca, je zásadné pre úspešnú implementáciu agrofotovoltaických systémov.
Druhy agrofotovoltaických systémov
Existujú dva typy agrofotovoltaických systémov: horizontálne a vertikálne. Prvý z nich je navrhnutý tak, kedy sú solárne panely umiestnené nad zemou na vysokých konštrukciách a pod nimi je možné pestovať plodiny.
V našich podmienkach má zatiaľ lepšie vyhliadky systém vertikálne inštalovaných panelov, kedy sú fotovoltaické panely umiestnené na zvislých konštrukciách v líniách s niekoľkometrovými rozostupmi. Plodiny je možné pestovať medzi nimi.
A čo u nás robí vertikálny systém agrivoltaiky tak efektívny? Sú to bifaciálne, teda obojstranné solárne panely, ktoré zachytávajú slnečné žiarenie oboma svojimi stranami. Tieto panely sú poľnohospodári bežne využívané, ale inovácia spočíva práve v ich inštalácii vysoko nad pôdou. Navyše môžu byť upevnené fixne, alebo s nimi možno voľne manipulovať podľa potreby, kedy môžu sledovať pohyb slnka.
Aké sú prínosy agrovoltaiky?
Veľa projektov v ostatných európskych krajinách podľa organizácií ukazuje, že čistú energiu je možné vyrábať na poľnohospodárskych pôdach aj bez straty ich hlavnej funkcie, ktorou je produkcia potravín. Synergia poľnohospodárstva a solárnej energie prináša veľké výhody. Za zmienku celkom iste stojí:
-
Maximalizácia využitia pôdy
Slovensko má obmedzenú poľnohospodársku plochu. Agrovoltaika je vhodným nástrojom, ako umožniť výstavbu solárnych elektrární na voľnej ploche a súčasne nestratiť plochu z poľnohospodárskeho pôdneho fondu.
-
Ochrana pôdy
Výskum ukazuje, že určitým druhom plodín viac prospieva tieň. Solárne panely vytvárajú v letných mesiacoch žiaduci tieň, v nepriaznivom počasí zase ochranu pred prudkým dažďom a krupobitím či neskorými jarnými mrazmi. Navyše slúži ako zábrana proti vtákom alebo ďalším škodcom, alebo dokonca v prípade ohrozenia vodnou eróziou by mohli panely fungovať ako protierózne opatrenie.
-
Podpora poľnohospodárov
Agrovoltaika môže byť ziskovým spôsobom diverzifikácia príjmov pre poľnohospodárov. Môžu tak získať príjmy z predaja solárnej energie, čo zvýši finančnú stabilitu a zníži závislosť na jedinom zdroji príjmov.
-
Zníženie emisií
Agrovoltaika prispieva k zníženiu emisií skleníkových plynov tým, že získava čistú energiu z obnoviteľného zdroja.
Aké riziká so sebou agrovoltaika prináša?
Hoci agrofotovoltaika pre Slovensko veští perspektívnu budúcnosť, bez rizík a výziev sa realizácia tohto konceptu nezaobíde. Prečo u nás nedošlo k takémuto rozvoju, ako je tomu u našich západných susedov?
-
Konflikt medzi systémami
Plodiny a solárne panely potrebujú odlišné podmienky, ako je slnečné žiarenie, vlhkosť a teplota. Je nutné starostlivo navrhnúť systém tak, aby oba aspekty fungovali optimálne.
-
Prechodné plodiny
Pri voľbe plodín treba brať do úvahy klimatické podmienky, úroveň tienenia od solárnych panelov a špecifické požiadavky jednotlivých plodín. Plodiny musia byť odolné proti tieneniu, alebo z neho mať dokonca prospech.
-
Regulácia a financovanie
Agrivoltaika nie je štátom regulovaná, teda z hľadiska financovania je tu úplne markantný problém. Keďže poľnohospodárska pôda nesmie byť používaná na nepoľnohospodárske účely, teda ani na výrobu elektriny, malo sa pôvodne za to, že fotovoltaické panely sa budú inštalovať iba na nepoľnohospodárskej pôde či na brownfieldoch. Ak teda teraz poľnohospodár implementuje agrofotovoltaický systém na svoje pole, už ho nebude môcť upotrebiť na poľnohospodárske účely. A to znamená, že stratí nárok na všetky dotácie.
Budúcnosť agrovoltaiky na Slovensku
Slovenskí poľnohospodári o symbiózu poľnohospodárskej produkcie a fotovoltaiky javia veľký záujem. Inštalácia agrovoltaických systémov v súlade so slovenskou klímou a plodinovou štruktúrou sľubuje efektívne využitie poľnohospodárskej pôdy. Takúto hodnotu je možné zistiť z pomeru ziskov z produkcie kombinovaného využitia pôdy a oddeleného využitia pôdy.
Väčšiemu rozvoju agrivoltaiky na Slovensku však bráni nedostatočný právny rámec. Nádejou na realizáciu agrofotovoltaických systémov je však návrh novely zákona o ochrane poľnohospodárskeho pôdneho fondu, ktorý dokončilo Ministerstvo životného prostredia. Teraz sa čaká na to, až sa dostane na program rokovania vlády.
Tereza vyštudovala práva na Masarykovej univerzite v Brne. Má dlhoročnú prax, od roku 2012 sa živí ako redaktorka, novinárka, reportérka a prekladateľka. Písaním sa zaoberá aj vo svojom voľnom čase a jej snom je raz vydať svoju vlastnú knihu. Miluje pečenie a svojim blízkym s obľubou pripravuje torty a iné dobroty.