Návratnosť fotovoltaiky: Oplatí sa fotovoltaika pre dom?

Návratnosť fotovoltaiky: Oplatí sa fotovoltaika pre dom?

V čase, keď sme plne závislí na elektrickej energii, a zároveň potrebujeme nahrádzať podstatnú časť jej súčasných zdrojov za obnoviteľné, sú úvahy nad fotovoltaikou nadmieru relevantné. Dnešný článok predstaví fotovoltaiku aj laickému publiku a prinesie objektívny súhrn výhod a nevýhod fotovoltaiky pre rodinné domy. Pokiaľ vás zaujíma, aká je návratnosť fotovoltaiky, či sa oplatí práve na vašom dome alebo kto v súčasnej dobe vykupuje prebytky fotovoltaickej energie, čítajte ďalej.

Čo je to fotovoltaika a ako funguje?

Domáca solárna elektráreň je efektívnym riešením, ako sa zbaviť závislosti od dodávateľov elektriny, a vyhnúť sa tak okrem iného skokovým nárastom ceny za elektrinu. Preto niet divu, že obľuba fotovoltaických prvkov na rodinných domoch aj kancelárskych budovách v posledných rokoch rastie. Ako solárne elektrárne fungujú? Zjednodušene sa dá povedať, že premieňajú slnečné žiarenie na elektrickú energiu, tento proces označujeme ako fotovoltaický jav. Domáca solárna elektráreň je obvykle tvorená tromi prvkami, a to:

  • fotovoltaickými panelmi, ktoré premieňajú slnečnú energiu na elektrickú,
  • striedačom (meničom), ktorý mení vyrábaný jednosmerný elektrický prúd na striedavý, ktorý využívajú domácnosti na prevádzku spotrebičov,
  • batérií, ktorá je voliteľným prvkom av ktorej sa ukladá prebytočná vyrobená energia.

oplati sa fotovoltaika

Kedy sa oplatí fotovoltaika?

Presnú kalkuláciu vykoná firma, ktorej inštaláciu svojej elektrárne zveríte, napriek tomu si môžeme vymenovať faktory, ktoré cenu fotovoltaickej technológie ovplyvnia. Obstarávacia cena závisí predovšetkým na požadovanom výkone panelov, zásadný je ale aj vybraný spôsob nakladania s prebytkami energie. Efektivitu prevádzky ovplyvňuje sklon strechy, jej orientácia na rôzne svetové strany aj objekty ako je komín alebo anténa, ktoré panely zatieňujú. Zásadným faktorom, ktorý ovplyvní návratnosť fotovoltaiky je elektrická spotreba vašej domácnosti a cena elektrickej energie od dodávateľov. Pri kalkulácii je tiež nutné mať na mysli, že solárne panely majú obmedzenú životnosť. Výrobcovia dnes uvádzajú ich životnosť na 25-30 rokov, pri kalkulácii však radšej operujte s kratším časovým horizontom. Vstupnú investíciu možno všeobecne vyčísliť približne na 8 000 eur. V súčasnej dobe je možné ale čerpať nemalé dotácie z programu Nová Zelená domácnostiam 2023 – 2029.

Kto vykupuje prebytky fotovoltaickej energie?

Elektrická energia zo slnečného žiarenia je samozrejme premenlivá, a logickou otázkou tak je, kam sa dajú odvádzať prebytky energie. Domáce solárne elektrárne bývajú napojené na bojler, batériu alebo tepelné čerpadlo. Každá z variant má svoje výhody aj nevýhody. Najlacnejšie, ale najmenej efektívnym spôsobom využitia prebytočnej energie je napojenie na bojler. Batéria uchová elektrinu, ktorú následne buď sami využijete alebo predáte do centrálnej distribučnej sústavy, jedná sa ale o vyššiu vstupnú investíciu. Kto v roku 2024 vykupuje prebytky z fotovoltaických elektrární? Pokiaľ neuzavriete zmluvu o výkupe prebytkov, prebytočná energia prúdi do distribučnej siete zadarmo a za prekročenie určitej hodnoty môžete dokonca zaplatiť pokutu. Ideálne je tak uzavrieť zmluvu s povinne vykupujúcim vo vašom regióne, na to máte ako výrobca elektriny z obnoviteľných zdrojov nárok. Ďalším variantom riešenia prebytkov je napojenie solárnej elektrárne na tepelné čerpadlo – prebytočná elektrina sa využije na výrobu lacného tepla, čo ocení každá rodina počas chladnejších mesiacov.

oplati sa fotovoltaika

Výhody a nevýhody fotovoltaickej elektrárne v domácnosti

Hlavnou výhodou domácej elektrárne je sebestačnosť. Nielen, že nemusíte odoberať elektrickú energiu od veľkododávateľov a prispôsobovať sa ich rastúcim cenám, ale pri využití batérie je domáca fotovoltaika zálohou v prípade blackoutu. Solárne panely prinášajú svojim majiteľom finančnú úsporu za energie, zároveň sa pýšia dlhou životnosťou a ich údržba nie je nákladná. Pokiaľ odhliadneme od finančnej stránky, jedná sa o čistý zdroj energie, ktorý je ohľaduplný k životnému prostrediu.

Domáca fotovoltaika má aj svoje slabiny, v prvom rade sa skrátka neoplatí pri každom dome. Panely je dnes možné nainštalovať na akúkoľvek strešnú krytinu s akýmkoľvek sklonom, pokiaľ ale bývate v zastavanej oblasti a vašu strechu zo všetkých strán zatieňujú vyššie budovy, investícia sa vám neoplatí. Pre mnoho ľudí je počiatočná investícia do solárnej technológie aj napriek dotácii nedosiahnuteľná, a to predovšetkým pokiaľ chcete vo svojej domácej elektrárni využiť batérie, v ktorých sa akumuluje prebytočná energia. Je tiež nutné zohľadniť klimatické podmienky v našej republike, jasno nie je každý deň av dni, kedy je zamračené, je nutné sa spoľahnúť na doplnkový zdroj energie.