Nové technológie rýchlo menia tvár nášho hospodárstva a spôsobu života. V dôsledku toho sa nachádzame vo štvrtej fáze priemyselnej revolúcie. Zásadnými zmenami neprechádza len priemyselná výroba, ktorá je jej jadrom, ale jej rozsah je oveľa širší. Ide o úplne novú filozofiu, ktorá prináša celospoločenskú zmenu a dotýka sa celého radu oblastí, od priemyslu po technickú normalizáciu, bezpečnosť, vzdelávací systém, právny rámec, vedu a výskum, trh práce a sociálny systém.
Čo je Priemysel 4.0?
Priemysel 4.0, v angličtine Industry 4.0, v nemčine Industrie 4.0, je známy aj ako štvrtá priemyselná revolúcia. Priemysel 4.0 je názov pre nadchádzajúce inovácie a transformácie výrobných procesov. Súčasný trend digitalizácie a s ňou spojenej automatizácie výroby umožňuje úplné prepojenie a automatizáciu všetkých výrobných procesov, ako aj služieb s nimi spojených.
Na lepšie pochopenie pojmu Priemysel 4.0 si predstavte prepojenie virtuálneho kybernetického sveta so svetom fyzickej reality, čo so sebou prináša významné interakcie so sociálnym svetom. Z pohľadu modernej teórie systémov sa preto priemysel 4.0 označuje ako kyberneticko-fyzikálno-sociálna revolúcia.
Základné vízie štvrtej priemyselnej revolúcie sa objavili v roku 2011. Pojem Priemysel 4.0 sa objavil na začiatku 21. storočia a v roku 2016 ho spopularizoval Klaus Schwab, zakladateľ a výkonný predseda Svetového ekonomického fóra (WEF).
Priemysel 4.0: Technológia
Základom Priemyslu 4.0 sú informačné a kybernetické technológie. Očakáva sa masové zdieľanie informácií a nepretržitá komunikácia. Podpora komunikácie spočíva v kvalitnej komunikačnej infraštruktúre, ktorou je širokopásmový internet.
Ďalšími dôležitými technológiami Priemyslu 4.0 sú veľké dáta (big data), autonómne roboty, senzory, cloud výpočty a ukladanie dát. Aditívna výroba, rozšírená realita a v neposlednom rade celá disciplína kybernetiky a umelej inteligencie tiež tvoria intelektuálne a technologické jadro priemyslu 4.0.
Koľko bolo priemyselných revolúcií?
Ľudstvo zažilo celkovo štyri priemyselné revolúcie:
1. priemyselná revolúcia – mechanizácia, vodná energia, parná energia;
2. priemyselná revolúcia – hromadná výroba, montážne linky, elektrina;
3. priemyselná revolúcia – počítače, automatizácia;
4. priemyselná revolúcia – kyberneticko-fyzikálne systémy.
Prvá priemyselná revolúcia sa začala v 18. storočí objavením parnej energie a mechanizáciou výroby. Nasadenie pary v priemyselnej výrobe bolo najväčšou revolúciou v oblasti zvyšovania produktivity ľudskej práce. Vynálezy (napr. parník, parné lokomotívy) znamenali zlepšenie pohybu ľudí a tovaru.
Druhá priemyselná revolúcia sa začala v 19. storočí objavom elektriny a zavedením montovanej výroby. Henry Ford drasticky zmenil proces výroby automobilov.
Tretia priemyselná revolúcia sa začala v 70. rokoch 20. storočia zavedením čiastočnej automatizácie prostredníctvom pamäťovo programovateľných riadiacich prvkov a počítačov.
V súčasnosti sa nachádzame vo fáze štvrtej priemyselnej revolúcie. Tá je charakterizovaná uplatňovaním informačných a komunikačných technológií v priemyselnom prostredí. Výrobné systémy vybavené výpočtovou technikou sa dopĺňajú sieťovými prepojeniami a internetom.
Priemysel 4.0 v SR
Koncepciu Inteligentného priemyslu predložilo Ministerstvo hospodárstva SR 19. 8. 2016. Jej cieľom je vypracovať akčný plán s konkrétnymi opatreniami, ktoré sa budú týkať prepojenia priemyslu, podnikov, štátnej správy, školstva a verejnosti. V záujme zvýšenia konkurencieschopnosti sa táto koncepcia zameriava predovšetkým na automatizáciu výroby, digitalizáciu systémov riadenia a využívanie komunikačných sietí.
Priemysel 4.0: ciele
Cieľom koncepcie Inteligentného primyslu je ukázať možné smery vývoja a načrtnúť opatrenia, ktoré by mohli nielen podporiť ekonomiku a priemyselnú základňu SR, ale aj pomôcť pripraviť celú spoločnosť na prijatie tejto technologickej zmeny. Inteligentný priemysel obsahuje základné informácie o nevyhnutnosti naliehavých zmien vyvolaných nástupom štvrtej priemyselnej revolúcie a mapuje opatrenia na podporu investícií, aplikovaného výskumu a štandardizácie a zaoberá sa otázkami súvisiacimi s kybernetickou bezpečnosťou, logistikou a legislatívou.
Priemysel 4.0: výhody
Prísľubom Priemyslu 4.0 je jeho potenciál zvýšiť efektívnosť výroby a kvalitu nášho života prostredníctvom najmodernejších technológií. Sen o realizácii týchto nádejí však ide ruka v ruke s uvedomením si potenciálnych nebezpečenstiev, ktoré táto nová éra môže priniesť. S veľkou mocou prichádza aj veľká zodpovednosť, a tá bude z našej strany, ako jednotlivcov, tak aj celého ľudstva, potrebná na to, aby priemysel 4.0 priniesol prevažne pozitívne zmeny, a nie negatívne.
Plánovaný web 4.0 by mal priniesť množstvo výhod v podobe lepšej personalizácie, inteligentnej analýzy údajov a lepšej konektivity. Jeho cieľom je poskytovať plynulejšie a na mieru šité online služby s využitím pokročilých technológií, ako je umelá inteligencia a internet vecí, na poskytovanie efektívnejších, intuitívnejších a citlivejších webových služieb.
Tereza vyštudovala práva na Masarykovej univerzite v Brne. Má dlhoročnú prax, od roku 2012 sa živí ako redaktorka, novinárka, reportérka a prekladateľka. Písaním sa zaoberá aj vo svojom voľnom čase a jej snom je raz vydať svoju vlastnú knihu. Miluje pečenie a svojim blízkym s obľubou pripravuje torty a iné dobroty.