Čo je práškové lakovanie, ako sa vykonáva a aké sú jeho možnosti použitia

Čo je práškové lakovanie, ako sa vykonáva a aké sú jeho možnosti použitia

Práškové nátery neobsahujú toxické ťažké kovy a rozpúšťadlá. Preto sa z nich počas procesu natierania neuvoľňujú prchavé organické zlúčeniny. Práškové nátery majú najnižšie hodnoty zo všetkých dostupných náterových riešení. Okrem toho je samotné práškové lakovanie šetrné k životnému prostrediu a ponúka najvyššiu kvalitu a vynikajúce vlastnosti. Ako práškové lakovanie funguje? Koľko stojí práškové lakovanie?

Čo je práškové lakovanie?

Práškové lakovanie je moderná a ekologická povrchová úprava. Povrchová úprava sa vykonáva pomocou práškovej farby, ktorá sa na podklad nanáša elektrostatickým nabíjaním. Farba sa potom roztaví a vytvrdí v peci. Tento proces je vhodný na povrchovú úpravu kovových aj nekovových povrchov. V praxi sa práškové lakovanie často vykonáva automaticky prostredníctvom dopravníkových systémov.

Práškové lakovanie je suchá zmes, ktorá sa skladá zo štyroch hlavných zložiek:

  • Spojivo – tvorí základ každej práškovej farby. Určuje najdôležitejšie vlastnosti týkajúce sa štruktúry povrchu a tvrdosti budúceho náterového filmu. Často sa používajú syntetické živice, ktoré majú termosetové vlastnosti.
  • Prísady – Sú to látky, ktoré dodávajú práškovému náteru špecifické vlastnosti. Často ovplyvňujú parametre, ako je tekutosť, lesk, štruktúra a tvrdosť povrchu. Okrem toho sa aditíva môžu použiť na dosiahnutie ďalších funkčných vlastností, ako je lepšia ochrana proti oderu alebo optimalizácia odplyňovania.
  • Pigmenty a farbivá – Pigmenty sú organické alebo anorganické farbivá, ktoré sú nerozpustné v médiu, ktoré farbia. Sú rovnomerne rozložené v spojive. Typ použitého pigmentu určuje faktory, ako je farebný tón, krycia schopnosť, intenzita farby a svetlostálosť. Naproti tomu iné farbivá sa v aplikačnom médiu úplne rozpúšťajú, a tým ho zafarbujú.
  • Plnivá – tieto látky dodávajú náteru objem a vďaka veľkosti častíc zabezpečujú optimálnu hustotu náteru (pomer medzi pigmentmi, plnivami a spojivom). Ako plnivá sa zvyčajne používajú prírodné minerály, napríklad uhličitan vápenatý.

farba

Ako sa vykonáva práškové lakovanie?

Práškové lakovanie možno opísať v troch krokoch:

  1. Predbežná úprava. Z obrobku sa odstráni prach, vodný kameň, hrdza, mastnota, špina a všetky vrstvy oxidov (napr. na hliníku). Tu sa rozlišuje medzi chemickými a mechanickými procesmi predbežnej úpravy. Počas predbežnej úpravy sa na obrobku vytvorí aj konverzná vrstva, aby sa zvýšila ochrana základného materiálu proti korózii a zlepšila priľnavosť práškovej farby. Obrobok sa potom musí nechať vyschnúť.
  2. Nanášanie farby. Pomocou práškovej striekacej pištole sa prášková farba nanáša na povrch obrobku, ktorý sa brúsi cez nosič obrobku. Za každú cenu sa musí zabrániť vniknutiu prachu a nečistôt. Prášková striekacia pištoľ vytvára nabitý oblak prášku. Ten spôsobuje, že častice farby elektrostaticky priľnú k obrobku a vytvoria vrstvu.
  3. Vytvrdzovanie. Práškový náter sa potom vypáli alebo vysuší v peci pri teplotách 110 až 250 °C. Čas vypaľovania závisí od materiálu práškového náteru. V závislosti od materiálu práškového náteru závisí celkový čas vypaľovania od rôznych faktorov, ako je čas ohrevu, hrúbka obrobku a čas zdržania.

Koľko stojí práškové lakovanie?

Ceny za výrobky s práškovou povrchovou úpravou závisia od veľkosti dielu, jeho rozvinutej plochy a hmotnosti, hrúbky materiálu a zvoleného odtieňa. Cenu ovplyvňuje aj zložitosť lakovaného dielu alebo náročnosť prípravy povrchu na lakovanie – brúsenie, ochrana frézovaných povrchov atď. Cena exteriérových farieb sa pohybuje okolo 250 až 300 Kč za meter štvorcový. Cena vnútorných farieb sa pohybuje okolo 220-270 Kč za meter štvorcový.

lakovanie auta

Aké je jeho využitie?

Práškové lakovanie je prispôsobivé a možno ho aplikovať na rôzne materiály od kovu a dreva až po sklo a plasty. Práškové lakovanie možno nájsť na domácich spotrebičoch, ako sú kuchynské mixéry a plynové sporáky, na automobilových výrobkoch, ako sú karosérie a kolesá, a na vonkajších domových prvkoch, ako sú dvere, stĺpy osvetlenia, sochy, ploty a brány, markízy a pergoly a fontány.

Keďže práškové lakovanie si na vytvorenie farby vyžaduje zapekanie pri vysokých teplotách, táto technológia sa nedá použiť vždy. Guma a iné materiály, ktoré sa môžu roztaviť, nie sú na práškové lakovanie ideálne. K ďalším materiálom, ktoré sa nedajú nanášať práškovou farbou, patria plasty, drevo a všetky ostatné materiály, ktoré sa pri vysokých teplotách topia.