Liekov potrebujeme všetci. Či vás trápi nádcha, bolesť hlavy, kĺbov, chrípka alebo vážnejšie ochorenie – takmer na všetky uvedené aj neuvedené problémy existuje prášok, kvapky alebo iná forma liečiva. Ako si však môžeme byť istí, že všetky tieto látky sú bezpečné? Kto za to zodpovedá a ako tento proces vyzerá, si povieme v dnešnom článku.
Farmakovigilancia – slovo z cudzieho jazyka
Toto slovo, ktoré sa môže zdať takmer jazykolamom, označuje proces, ktorý skúma riziká a nežiaduce účinky liekov a zároveň o týchto informáciách informuje zdravotníckych pracovníkov a pacientov.
To preto, aby sa zlepšilo bezpečné a efektívne užívanie liekov. Akékoľvek nežiaduce účinky, ktoré sa vám počas užívania liekov objavia, by ste mali okamžite hlásiť svojmu lekárovi.
Kto kontroluje lieky?
Na Slovensku má nad kontrolou liekov právomoci a povinnosti Štátny ústav pre kontrolu liečiv, ktorý spadá pod Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky.
Informácie sa samozrejme týkajú liekov, napríklad o zmenách registrácie určitých prípravkov, databázy, ale aj dostupnosti liekov. Nájdete tu dokonca aj encyklopédiu liekov, lekární a klinických hodnotení.
Zásady pri podávaní liekov
V zdravotníckych zariadeniach sa personál musí riadiť mnohými pravidlami pri podávaní liekov svojim pacientom. Niektoré sú samozrejmé – správny liek správnemu pacientovi, správna dávka, správny spôsob podania aj čas. Toto platí aj u laikov.
Zdravotnícki pracovníci sa musia tiež naučiť lieky rozlišovať podľa ich účinku a spôsobu podania, pričom chemické zloženie liekov je v tomto prípade zásadné:
Označenie | Význam |
---|---|
FORTE | silný |
BIFORTE | 2-krát silný |
MITTE | slabý |
RETARD | predĺžený účinok |
DUPLEX | dvojitý účinok |
Vyhradené lieky
Týmito liekmi sa rozumejú také, ktoré môžete bez lekárskeho predpisu a dohľadu užívať mimo lekární a zdravotníckych zariadení. Tieto lieky sú teda voľne predajné – to znamená, že na ich kúpu nepotrebujete recept alebo e-recept od lekára. Medzi také lieky patria napríklad tie, ktoré obsahujú paracetamol (Paralen) alebo ibuprofen.
Bezpečné skladovanie liekov
Ak si v lekárni kúpite liek, je potrebné ho skladovať podľa uvedených odporúčaní. Tieto nájdete v príbalovom letáku alebo sa môžete opýtať priamo v lekárni.
Všeobecne sa odporúča, aby ste všetky lieky skladovali doma v lekárničke. Ak máte doma deti, je potrebné dbať na to, aby bola táto lekárnička uzamknutá a v najlepšom prípade mimo dosahu dieťaťa (napríklad na vysokej polici, kam dieťa nemá prístup).
Liekovky v lekárničke treba pravidelne kontrolovať – je dôležité sledovať dátum expirácie. Prešlé lieky strácajú svoju účinnosť a môžu byť pre váš organizmus aj nebezpečné.
Výpadky liekov – prečo k nim dochádza?
Výpadky liekov, teda nedostatok určitého liečiva, sa bohužiaľ stáva. Možno si niektorí čitatelia pamätajú, že k výpadkom dochádzalo najmä v čase Covidu-19 a najväčších karantén.
Za výpadkami stoja rôzne faktory – môže ísť o nedostatky vo výrobnom procese – liek sa nestretol so spotrebou alebo sa ich nevyrobilo dosť. Chýbať však môžu aj látky na výrobu, ktoré sú z väčšej časti dovážané z Ázie, alebo môžu chýbať látky na výrobu obalov k liekom.
Zdroje: Siad, MUNI, Lekárnické kvapky
Kamila Tomková je vášnivou čitateľkou kníh – najmä tých s fantasy tématikou, ale nepohrdne ani klasickou literatúrou. Vo svojom voľnom čase rada varí a skúša nové recepty, alebo trávi čas so svojimi najbližšími a priateľmi nad pohárom dobrej kávy či vína. Písanie ju sprevádza od základnej školy a snaží sa vo svojom koníčku stále zdokonaľovať.