Farmaceutický priemysel a regulácia: Ako zaistiť bezpečnosť liečiv

Farmaceutický priemysel a regulácia: Ako zaistiť bezpečnosť liečiv

Liekov potrebujeme všetci. Či vás trápi nádcha, bolesť hlavy, kĺbov, chrípka alebo vážnejšie ochorenie – takmer na všetky uvedené aj neuvedené problémy existuje prášok, kvapky alebo iná forma liečiva. Ako si však môžeme byť istí, že všetky tieto látky sú bezpečné? Kto za to zodpovedá a ako tento proces vyzerá, si povieme v dnešnom článku.

Farmakovigilancia – slovo z cudzieho jazyka

Toto slovo, ktoré sa môže zdať takmer jazykolamom, označuje proces, ktorý skúma riziká a nežiaduce účinky liekov a zároveň o týchto informáciách informuje zdravotníckych pracovníkov a pacientov.
To preto, aby sa zlepšilo bezpečné a efektívne užívanie liekov. Akékoľvek nežiaduce účinky, ktoré sa vám počas užívania liekov objavia, by ste mali okamžite hlásiť svojmu lekárovi.

Kto kontroluje lieky?

Na Slovensku má nad kontrolou liekov právomoci a povinnosti Štátny ústav pre kontrolu liečiv, ktorý spadá pod Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky.

Odporúčame
Ústav sám má svoje vlastné webové stránky, kde poskytuje informácie ako pre zdravotníkov, tak pre laikov.

Informácie sa samozrejme týkajú liekov, napríklad o zmenách registrácie určitých prípravkov, databázy, ale aj dostupnosti liekov. Nájdete tu dokonca aj encyklopédiu liekov, lekární a klinických hodnotení.

farmacia

Zásady pri podávaní liekov

V zdravotníckych zariadeniach sa personál musí riadiť mnohými pravidlami pri podávaní liekov svojim pacientom. Niektoré sú samozrejmé – správny liek správnemu pacientovi, správna dávka, správny spôsob podania aj čas. Toto platí aj u laikov.
Zdravotnícki pracovníci sa musia tiež naučiť lieky rozlišovať podľa ich účinku a spôsobu podania, pričom chemické zloženie liekov je v tomto prípade zásadné:

Označenie Význam
FORTE silný
BIFORTE 2-krát silný
MITTE slabý
RETARD predĺžený účinok
DUPLEX dvojitý účinok

Vyhradené lieky

Týmito liekmi sa rozumejú také, ktoré môžete bez lekárskeho predpisu a dohľadu užívať mimo lekární a zdravotníckych zariadení. Tieto lieky sú teda voľne predajné – to znamená, že na ich kúpu nepotrebujete recept alebo e-recept od lekára. Medzi také lieky patria napríklad tie, ktoré obsahujú paracetamol (Paralen) alebo ibuprofen.

Bezpečné skladovanie liekov

Ak si v lekárni kúpite liek, je potrebné ho skladovať podľa uvedených odporúčaní. Tieto nájdete v príbalovom letáku alebo sa môžete opýtať priamo v lekárni.
Všeobecne sa odporúča, aby ste všetky lieky skladovali doma v lekárničke. Ak máte doma deti, je potrebné dbať na to, aby bola táto lekárnička uzamknutá a v najlepšom prípade mimo dosahu dieťaťa (napríklad na vysokej polici, kam dieťa nemá prístup).

Liekovky v lekárničke treba pravidelne kontrolovať – je dôležité sledovať dátum expirácie. Prešlé lieky strácajú svoju účinnosť a môžu byť pre váš organizmus aj nebezpečné.

farmaceutický priemysel

Výpadky liekov – prečo k nim dochádza?

Výpadky liekov, teda nedostatok určitého liečiva, sa bohužiaľ stáva. Možno si niektorí čitatelia pamätajú, že k výpadkom dochádzalo najmä v čase Covidu-19 a najväčších karantén.
Za výpadkami stoja rôzne faktory – môže ísť o nedostatky vo výrobnom procese – liek sa nestretol so spotrebou alebo sa ich nevyrobilo dosť. Chýbať však môžu aj látky na výrobu, ktoré sú z väčšej časti dovážané z Ázie, alebo môžu chýbať látky na výrobu obalov k liekom.

Odporúčame
Súvisiace články: Ako mať domácu lekárničku vždy pripravenú

Zdroje: Siad, MUNI, Lekárnické kvapky