Plánovanie patrí medzi kľúčové manažérske funkcie. Zastáva v podniku dôležitú činnosť, ktorá sa zaoberá tým, čo a ako sa má v budúcnosti dosiahnuť. Podnik na naplnenie svojich cieľov a realizáciu stratégií vyžaduje krátkodobejšie plánovanie, ktoré je podrobnejšie. Plánovacia činnosť má v podniku nenahraditeľné miesto, pretože sa stará o budúci vývoj podniku. Plánovanie je základným východiskovým bodom na dosiahnutie výkonu firmy. Článok má za úlohu vysvetliť pojem plánovanie výroby, predstaviť postup, predmet a nástroj plánovania výroby a priblížiť, čo robí plánovač výroby.
Čo je to plánovanie výroby?
Ako znie definícia plánovania výroby? Jednoducho možno povedať, že plánovanie výroby alebo plán výroby je ukazovateľ konkrétnych výrobkov, v akom množstve a akým spôsobom budú vyrobené a časový úsek, za aký budú vyrobené.
Pred samotným plánom výroby potom ešte stojí plánovanie predaja, ktorý je súčasťou plánovania marketingu. Ten poskytuje plány odvádzanej výroby, teda konkrétne výrobné úlohy, ktoré majú byť splnené v určitom období, a to na základe znalosti potrieb a zdrojov. Po pláne výroby nasleduje plánovanie nákupu.
Plán výroby je možné stanoviť na rôzne dlhé obdobie, teda plánovací horizont. Z toho dôvodu je plánovanie vykonávané opakovane, teda na tzv. aktualizačné obdobie plánu. Pri ďalšom plánovaní sa už nepočíta s vykonanými operáciami, ale do plánovania vstupujú ďalšie zákazky a operácie. Toto je nazývané kĺzavý plán. Z hľadiska dĺžky plánovacieho obdobia, presnosti a detailnosti plánu je možné plány rozdeliť na:
- strategické,
- taktické,
- operatívne.
Základný nástroj plánovania výroby
Základným nástrojom plánovania výroby je operatívne plánovanie, ktorého plány vznikajú z plne poznaných zdrojov a za určitý časový úsek. Operatívne plány umožňujú rozviesť čiastkové úlohy nielen do jednotlivých dielní a pracovísk, ale aj do sféry zásobovania, dopravy a pod.
Operatívne plánovanie je značne ovplyvnené typom výroby a radom ďalších činiteľov. Hoci je výroba rôznorodá, podnik by sa mal pri riešení jednotlivých úloh rozhodovať podľa výrobno-ekonomických cieľov. Odborníci medzi tieto ciele radia:
– minimalizácia relevantných nákladov,
– minimalizácia priebežných dôb,
– maximalizácia využitia kapacít,
– minimalizácia odchýlok v termínoch odovzdávania vo výrobe a dodržaní dodacích lehôt.
Predmet plánovania výroby
Predmetom výrobného plánu sú výrobky. To sú spravidla konečné produkty určené na predaj, pričom výrobný plán udáva množstvo jednotlivého finálneho produktu vyrobeného za určité konkrétne obdobie. Operatívny plán by mal vychádzať z konkrétnych úloh (zákaziek) na dané obdobie a z reálnej situácie v zdrojoch, ktorými majú byť úlohy realizované.
Čo robí plánovač výroby?
Kto je plánovač výroby a čo má plánovač výroby v popise práce? Plánovač výroby, alebo tiež referent plánovania, zostavuje podklady na tvorbu plánov, vykonáva rozpisy jednotlivých položiek na pracovisko alebo menšie organizačné celky. Pripravuje a zostavuje čiastkové časti plánov a bilancií nákladov a výnosov v príslušných časových horizontoch. Spracováva návrh optimalizácie a rozloženia nákladov. Okrem toho má na starosť vedenie príslušnej evidencie.
Plánovanie výroby: Postup
Výroba v podniku predstavuje transformačný proces. Preto z tohto dôvodu rozumieme plánovaním proces premeny, kedy spočiatku dochádza k premene plánu odbytu na plán výroby. Významnou súčasťou je opatrenie výrobného plánu výrobnými kapacitami. Obslužné a pomocné činnosti by firma pri plánovaní nemala zabúdať.
Plánovanie výroby zahŕňa:
rozhodnutie o výrobnom programe (sortimentná skladba a objem výroby pre dané obdobie) a
výrobnom procese (otázka výberu vhodnej technológie výroby, surovín a materiálov).
Účelom a podstatou výrobného plánu je sústavné rozhodovanie o činiteľoch výroby tak, aby bola výroba úspešná. Hľadá sa optimálna kombinácia výrobných faktorov s cieľom použiť čo najnižšie náklady.
Pre efektívnejšie plánovanie výroby sa v podnikovej praxi často využívajú známe techniky a metódy založené na moderných softvéroch na riadenie a ovládanie materiálových tokov vo výrobe. Jednotlivé fázy plánovania a riadenia výroby sú pokryté do rôznej miery alternatívnymi systémami, ktorých softvérová podoba je ponúkaná pod skratkou PPC (Production Planning and Control) alebo systémy plánovania a riadenia výroby.
Plánovanie výrobného programu
Výrobným programom možno rozumieť súhrn výrobkov, prác a služieb určených spotrebiteľom. Výrobný program slúži na popis predmetu výrobnej činnosti. Na základe charakterizovania tohto programu podnik presne vie, čo, v akom množstve a čase, bude vyrábať.
Plánovanie výrobného procesu
Výrobné podniky sa zameriavajú predovšetkým na zlepšovanie kvality a rýchlosti plánovacieho procesu, a to s podporou moderných softvérov typu APS (Advanced Planning and Scheduling).
Vo svete informačných technológií sú štandardom systémy pre plánovanie a riadenie podnikových zdrojov – tzv. ERP systémy (Enterprise Resource Planning). ERP systémy automatizujú a integrujú vnútropodnikové procesy a dodávajú aktuálne informácie k ekonomickým analýzam.
Bežne využívaným softvérom pre projektový manažment je systém SAP (Strategic Advantage Profile), ktorý poskytuje informácie o priebehu projektu, nákladoch, či materiálovom hospodárstve ai. Výstupom je celkové zhrnutie diagnóz všetkých interných faktorov, ako sú marketing, technický rozvoj, výroba, zdroje a financie .
Tereza vyštudovala práva na Masarykovej univerzite v Brne. Má dlhoročnú prax, od roku 2012 sa živí ako redaktorka, novinárka, reportérka a prekladateľka. Písaním sa zaoberá aj vo svojom voľnom čase a jej snom je raz vydať svoju vlastnú knihu. Miluje pečenie a svojim blízkym s obľubou pripravuje torty a iné dobroty.