Celá naša spoločnosť prechádza vďaka rýchlej digitalizácii a technologickému pokroku zásadnými zmenami. Nové technologické možnosti zásadne ovplyvňujú aj priemyselnú výrobu, ktorá v súčasnosti čelí novým výzvam vo forme automatizácie procesov. Čo je to vôbec priemyselná automatizácia a čo obnáša? Aké sú výhody automatizovaných procesov? Nahradí počas pár rokov ľudskú pracovnú silu stroja? Dnešný článok vám poskytne vhľad do automatizácie priemyslu a jej prínosov aj negatívnych dopadov.
Čo je priemyselná automatizácia?
Priemyselná automatizácia je označenie pre proces, pri ktorom sa pôvodne manuálne, opakované procesy stávajú automatizovanými procesmi s minimálnym zásahom človeka za využitia strojov. Pri automatizácii sa stroje, počítače, senzory, motory a ďalšie technológie využívajú na priemyselné účely. Hlavným cieľom priemyselnej automatizácie je zvýšenie produktivity a konkurencieschopnosti, ale aj schopnosť rýchlejšie reagovať na trhový dopyt.
Na automatizáciu výroby sa využívajú rozličné technologické nástroje, od počítačových systémov a senzorov až po roboty. Hlavné sú automatizované systémy, ktoré vykonávajú úlohy bez ľudského zásahu. To zahŕňa roboty, ktorí dokážu manipulovať s materiálmi, a stroje, ktoré vyrábajú konkrétne produkty. Tieto systémy sú riadené pomocou špeciálne vyvinutého softvéru, ktorý umožnuje flexibilne naprogramovať ich správanie. Pre automatizáciu procesov sú nutné aj senzory, tie zbierajú dáta o parametroch výroby, ako je teplota, tlak alebo vlhkosť. Tieto dáta sú ďalej použité na monitorovanie stavu zariadenia a optimalizáciu procesov.
Výhody a nevýhody priemyselnej automatizácie
Priemyselná automatizácia prináša spoločnosti nespočetné množstvo výhod, v prvom rade je to predovšetkým zvýšená produktivita výroby. Vďaka automatizácii procesov sú spoločnosti konkurencieschopné na globálnom trhu za znížených nákladov na prevádzku. Stroje sú schopné vykonávať precíznejšiu prácu, a zaisťujú tak lepšiu kvalitu výrobkov, a predovšetkým menšie množstvo chýb spôsobených ľudským faktorom. Vďaka využitiu strojov sa môže zlepšiť aj kvalita ľudského života – väčšia automatizácia znamená menej fyzickej námahy a zvýšenú bezpečnosť práce. Stroje navyše môžu pracovať v extrémnych podmienkach, napríklad v rádioaktívnom teréne alebo v extrémne nízkych či vysokých teplotách.
Automatizácia výroby má aj svoje temné stránky. Najpálčivejším problémom je zánik mnohých pracovných miest, pričom budú firmy zároveň závislé od kvalifikovaných pracovníkov, ktorých je veľmi obmedzený počet. Hoci prinesie do budúcnosti automatizácia procesov úspory, počiatočné investície sú vysoké a pre mnoho firiem nedosiahnuteľné. Technológia navyše prináša zvýšené náklady na údržbu a pri súčasnom tempe technologického vývoja ľahko zastarávajú.
Priemysel 4.0
Nedá sa hovoriť o priemyselnej automatizácii a nespomenúť fenomén štvrtej priemyselnej revolúcie. Pojem Priemysel 4.0 označuje súčasný trend digitalizácie a automatizácie výroby aj zmeny na trhu práce, ktoré s seba takýto proces prináša. Podľa tejto myšlienky vznikajú múdre továrne, ktoré využívajú kyberfyzikálne systémy, čo sú fyzické komponenty prepojené a riadené počítačovými algoritmami. Priemysel 4.0 posúva automatizáciu výroby na ďalšiu úroveň, za využitia robotiky, 3D tlače, umelej inteligencie a ďalších pokročilých technológií. Cieľom štvrtej priemyselnej revolúcie je autonómna výroba. To znamená, že stroje, ktoré sú spolu prepojené v reálnom čase, vytvoria plne automatizovanú výrobnú linku, ktorú človek iba nastaví a kontroluje cez internet.
Ekonomické dôsledky automatizácie
Automatizácia výroby a väčšie využitie strojov so sebou prináša množstvo neistôt, najmä strach o pracovné miesta. Je pravda, že v prvých fázach priemyselnej automatizácie budú pravdepodobne ubúdať pracovné miesta, najmä tie s nízkou kvalifikáciou, časom však vzrastie dopyt po pracovníkoch s vyššou kvalifikáciou, ktorí budú zaisťovať hladký chod strojov. Celkovo by ale mala vzrásť produktivita výroby, a to až o tretinu. Firmám, ktoré sa plošnej automatizácii nestihnú včas prispôsobiť hrozí riziko zániku, pretože len ťažko budú konkurovať výkonným strojom. Vďaka vyššej produktivite by sa však mohla postupne skracovať pracovná doba. Automatizácia výroby ľudstvu veľa dá a mnoho vezme, ale nech sa nám to páči alebo nie, pokrok nemožno zastaviť.
Sára Aiblová je študentkou brnenskej právnickej fakulty. Okrem práva sa zaujíma o psychológiu, kultúru a cestovanie. Baví ju preskúmavať aktuálne témy zo sveta technológií či wellness a odovzdávať ich čitateľom.