Ropa: Energický motor ekonomiky a jej globálne dôsledky

Ropa: Energický motor ekonomiky a jej globálne dôsledky

Ropa – asi každý z nás toto slovo aspoň raz v živote počul. Určite tiež niet pochýb o tom, že väčšina z týchto ľudí si pod týmto pojmom predstaví tečúcu čiernu kvapalinu, ktorej objavenie znamená peniaze. Niekto iný si predstaví auto – presnejšie povedané to, čo ho poháňa. V tomto článku sa pozrieme na to, čo je ropa, ako sa získava, na čo sa používa, ale aj na jej dopady na svetovú globálnu situáciu i na otázku, čo budeme robiť, keď ropa dôjde.

Čo je ropa?

Ako bolo spomenuté už v úvode, väčšine čitateľov sa určite vybaví čierna kvapalina. Nie je to však úplne tak – ropa môže mať svetlo žltú až takmer čiernu farbu. Niekoho môže prekvapiť, že ju okrem kvapalných uhľovodíkov tvoria aj tie plynné a pevné a ďalej sa tu nachádzajú aj čisté vodíky a síra (v menšom množstve = cca 4 – 7 %).

Väčšina vedcov sa zhoduje, že ropa má organický pôvod, aj keď v minulosti sa o tejto otázke viedlo veľa sporov, keďže väčšiu časť jej zloženia tvoria alkány, ktoré môžu vznikať organicky aj anorganicky.

Ložiská ropy

Táto zmes vzniká veľmi dlho – počas mnohých miliónov rokov. Z hľadiska ľudského života ide teda o neobnoviteľný zdroj. To je bezpochyby jeden z dôvodov, prečo je tak vzácna. Jej ložiská možno nájsť na povrchových častiach zemskej pôdy, teda v hĺbkach od niekoľkých stoviek metrov do niekoľkých kilometrov. Tieto ložiská sú nepriepustnými vrstvami (väčšinou ílu, prípadne možno pozorovať ílovce).

Ako sa ropa ťaží?

V prvej variante sa využíva samotok, teda prirodzený tlak ložiska. Ložisková energia postupne klesá, možno ju však podporovať pomocou vody alebo plynu.

Ak je však ložiskový tlak naozaj malý, pristupuje sa k metóde s hĺbkovými čerpadlami. Tých je hneď niekoľko typov:

ťahlicové hĺbkové čerpadlá (ťažba pomocou kozlíkov – prebieha mechanickým nasávaním ropy smerom nahor)
vretenové hĺbkové čerpadlá – ropa sa na povrch dostáva pomocou skrutkovitého pohybu, vďaka čomu je možné získať aj veľmi viskóznu ropu
elektrické hĺbkové čerpadlá – v tomto prípade sa využíva elektrické odstredivé čerpadlo. Vďaka zvýšenému tlaku sa ropa dostáva zo zeme na povrch.

Kde sa ťaží ropa?

Je známe, že ropa je vo veľkom množstve k dispozícii najmä v arabských oblastiach a v Kanade. Ťaží sa však aj v Rusku a v Afrike.

TOP 10 najväčších producentov ropy na svete:

producenti ropy

Ťaží sa ropa v SR?

Slovenská republika síce nepatrí medzi svetových lídrov v počte nálezísk ropy, avšak aj my nejakú tú ropu ťažíme, pričom väčšina nálezísk je na južnej a severnej Morave – a to v oblastiach ako Karpaty, Vídeňská panva a Český masív.
Bohužiaľ, naša súčasná ťažba ropy a zemného plynu sa pohybuje na 6 tisícoch bareloch ročne, čo nepokryje príliš a sme teda závislí na dovoze ropy z Ruska.

Budúcnosť ropy

Ropa

V súčasnosti sú názory rozdielne – jedni tvrdia, že ponuka ropy je v posledných rokoch vyššia než dopyt, iní sa prikláňajú k názoru, že ťažba ropy sa blíži k svojmu vrcholu.

Práve toto je jeden z dôvodov, prečo je napr. automobilový priemysel v posledných rokoch na love za hľadaním ideálneho náhradného riešenia pohonu motora.
Na popularite získava elektrina. Na trhu sa už objavili autá s elektrickým motorom a postupne získavajú na obľube – pre majiteľov elektromobilov máme článok “Kde nájsť dobíjacie stanice”.

Rovnako je však ropa aj základnou surovinou na výrobu plastov – tie však v posledných rokoch zaznamenali veľkú nevôľu medzi zastáncami boja za životné prostredie. Niektoré značky sa uchyľujú skôr k použitiu skla a papiera vo svojej výrobe.

zdroje: ČEZ, O energetike, Múzeum ropy, Kurzy.cz, epet