Milovníci záhradníčenia a majitelia záhrad túžia po krásnych rastlinách a chutných plodinách, ktoré takáto flóra môže poskytnúť. Stojí za tým však veľké množstvo práce, trpezlivosti a neraz aj potu. Vedeli ste však, že k dokonalej záhrade vám môže pomôcť aj striedanie plodín na vašich záhonoch? Pôda si jednoducho potrebuje oddýchnuť a rovnako ako my, občas potrebuje zmenu. V dnešnom článku si povieme, čo znamená striedanie plodín a ako nám môže pomôcť k dokonalej záhrade.
Obsah
Čo je striedanie plodín?
Striedanie plodín je osvedčená záhradnícka prax spočívajúca v tom, že každý rok meníme miesto, kde pestujeme určité plodiny. Tým sa vyhýbame opakovanému pestovaniu rovnakých druhov rastlín alebo plodín s podobnými nárokmi na pôdu na tom istom mieste. Vďaka dôkladnému plánovaniu sa zabezpečuje dlhodobá úrodnosť pôdy, udržiava jej kvalita a podporuje udržateľné hospodárenie – podobne ako napríklad mulčovanie záhonov.
V čom je striedanie plodín dobré?
Táto metóda významne prispieva k zvýšeniu úrodnosti pôdy a predchádza jej jednostrannému vyčerpaniu. Zároveň znižuje potrebu chemických hnojív. Výskumy naznačujú, že striedanie plodín môže zvýšiť výnosy o 10 až 25 % oproti trvalému pestovaniu jednej plodiny (monokultúram).
Navyše striedanie plodín účinne bojuje proti škodcom a rastlinným chorobám a zároveň obmedzuje zaplevelenie.
Ďalšou výhodou tejto praxe je podpora biodiverzity, ako pôdnej, tak aj záhradnej. Rôzne plodiny majú jedinečné koreňové systémy. Vďaka striedaniu plodín sa pôda obohacuje o rôznorodé organické látky, ktoré pochádzajú z rozdielnych typov koreňovej biomasy. Tým sa zabezpečuje bohatá a zdravá pôda, ktorá je základným kameňom úspešného pestovania.
Striedanie podľa typu rastliny
Plodiny sú najčastejšie každý rok obmieňané podľa nasledujúcich princípov:
- plodovú zeleninu striedajte s takou, ktorá má plody pod zemou (koreňovú)
- úzkolistú zeleninu (predovšetkým všetky cibuľoviny) striedajte so zeleninou so širokými listami
- zeleninu náročnú na vodu (napríklad uhorky, kapustoviny) striedajte s cibuľovinami a inými plodinami, ktoré toľko zálievky nevyžadujú
Striedanie podľa typu hnojenia
Aj typ hnojenia je jedným z faktorov otázky, aké rastliny v určitej časti záhrady pestovať. Zdroje uvádzajú nasledujúce:
- Nezahnojené záhony – tu pestujte bylinky alebo korenie (napr. kôpor, bazalka, majoránka), hrášok či fazuľu. Tieto plodiny vyžadujú len občasné prihnojenie pomocou priemyselných hnojív.
- Záhony bez organického hnojiva – tu vysievajte koreňovú zeleninu (mrkva a karotka, petržlen, paštrnák). Hodí sa aj cesnak a cibuľa sadzačka. Dariť sa bude aj niektorým listovým zeleninám (napr. šalát a špenát). Pred samotnou výsadbou hnojte pôdu pomalšie pomocou rozpustných priemyselných hnojív.
- Záhony zahnojené uleženým kompostom – ideálnou voľbou je plodová zelenina, ako sú paradajky, papriky, baklažány, uhorky nakladačky, ale aj tekvicovitá zelenina (cuketa a patizón).
- Záhony zahnojené maštaľným hnojom – tieto záhony sú ako stvorené pre plodiny, ktoré sú náročné na živiny. Dariť sa tu bude uhorkám, melónom, póru a kapustovinám (karfiol, brokolica, kapusta, ružičkový a hlávkový kel).
Podrobnejšiu tabuľku striedania rastlín nájdete na tomto odkaze.
Z dnešného článku je vám asi jasné, že k dokonalej záhrade vám striedanie rastlín veľmi pomôže. Nielenže vám budú rastliny lepšie rásť, ale uľavíte aj pôde a zabezpečíte si tak, že budete môcť záhradu využívať v jej plnom potenciáli a čerpať všetky výhody, ktoré vám jej vlastníctvo ponúka.
V našom ďalšom článku si môžete prečítať, ako vašu záhradu vyrovnať a aké výhody z toho plynú. Veríme, že vám náš dnešný článok pomohol pochopiť, prečo je striedanie plodín dôležité a že túto prax zahrniete aj na vašej záhrade.
Kamila Tomková je vášnivou čitateľkou kníh – najmä tých s fantasy tématikou, ale nepohrdne ani klasickou literatúrou. Vo svojom voľnom čase rada varí a skúša nové recepty, alebo trávi čas so svojimi najbližšími a priateľmi nad pohárom dobrej kávy či vína. Písanie ju sprevádza od základnej školy a snaží sa vo svojom koníčku stále zdokonaľovať.