Izolácia základov starého domu zabráni vlhkosti aj úniku tepla

Izolácia základov starého domu zabráni vlhkosti aj úniku tepla

Pri novostavbách je kvalitná hydroizolácia štandardom. Účelom je chrániť stavbu nielen proti zemnej vlhkosti a tlakovej vode, ale aj napríklad proti radónu. Čo však so starým domom, ktorý má základy proti vlhkosti izolované iba nedostatočne, alebo nie je izolovaný vôbec? Dodatočná tepelná izolácia základov starého domu je síce možná, nie však plnohodnotná. Hydroizoláciu je možné urobiť len ťažko. Je však možné podviesť určité opatrenia, ktoré pôsobenie vody a vlhkosti na dom aspoň zmiernia. Ako sa robí izolácia základov svojpomocne? Ako odizolovať základy? Ako hlboko odkopať dom?

Tepelná izolácia základov

V minulosti nebol pojem tepelná izolácia základov neznámy, len sa v praxi bohužiaľ nevykonával príliš často. Nosné murivo starého domu býva po celom obvode od základu oddelené izolačnou vrstvou asfaltovej lepenky. Tým však spravidla všetky funkčné hydroizolačné úpravy na objekte končia. Aj napriek tomu, že vaša stavba môže byť relatívne suchá, niektoré priestory môžu vykazovať známky vyššej vlhkosti, než je v súčasnosti považované za prijateľné. To sa týka predovšetkým suteréne a väčšiny nevykurovaných technických miestností na prízemí. Na stenách sa môžu hojne vyskytovať stopy aktívnej plesne. V pivnici a na torzoch drevených regálov dokonca prvé známky mykotickej aktivity drevokazných húb.

tepelná izolácia základov

Izolácia základov starého domu

Neizolované základy tak umožňujú preniknutie vlhkosti do štruktúry domu, čo môže viesť k rozvoju plesne. Tým dochádza k narušeniu stavebného materiálu a taktiež k narušeniu statiky celého domu. Okrem toho môžu viesť neizolované základy k významnej strate tepla, čo vedie k vyšším nákladom na energie. Jednou z hlavných komplikácií pri izolácii základov starého domu je fakt, že ide o oveľa zložitejší proces ako pri novostavbách – k základom sa totiž najskôr musíte dostať. Ich odkrytím (a potrebou následného zakopania) ale rozdiely končia.

Pokiaľ nechcete zasahovať do konštrukcie domu, odporúčame prevedenie novej zvislej hydroizolácie základov staršieho domu neinváznym spôsobom. Tento spôsob spočíva vo vytvorení novej hydroizolácie odkopaním základov až na pätu domu a prevedení novej hydroizolácie vrátane ochranných prvkov hydroizolácie. To všetko bez zásahu do základov a múrov domu. Norma platí pre navrhovanie a vykonávanie ochrany stavieb proti nežiaducemu pôsobeniu vody. Vymedzuje tak funkciu izolácie proti vode (hydroizolácie) ako stavebného prvku obmedzujúceho alebo zamedzujúceho prenikaniu a šíreniu vody. Práce je potrebné vykonať tak, aby sa voda k základom domu vôbec nedostala.

Ako odizolovať základy?

Základy starého domu by mali byť vykopané po malých úsekoch nie príliš hlboko, aby nebola narušená statika budovy. Tieto práce by sa mali vykonávať v súlade s predchádzajúcim statickým prieskumom. Pri obnažených úsekoch je potrebné v prípade potreby najskôr vykonať novú hydroizoláciu.

Izolácia základov svojpomocne

Tepelnoizolačné práce sa väčšinou vykonávajú pomocou penového polystyrénu pre strechy a podlahy. Je vhodné použiť hydrofobizované dosky. Tie sú niekoľkonásobne menej nasiakavé ako ostatné. Súčiniteľ tepelnej vodivosti týchto dosiek je približne 0,034 W/(m*K). Niektoré firmy vyrábajú hydrofobizovaný polystyrén so zvýšenou súdržnosťou. Dosky z neho vyrobené majú ešte vyššiu odolnosť proti vode, čo je žiaduce, pokiaľ majú zostať dlhšie vo vlhkom prostredí.

Dosky z extrudovaného polystyrénu XPS majú nízku nasiakavosť a vysokú mechanickú pevnosť. Ich tepelná izolácia je veľmi dobrá – súčiniteľ je 0,029–00,034 W/(m*K). Veľkou výhodou polystyrénových dosiek je ich zanedbateľná nasiakavosť – 0,5-1,5%. Za zváženie stojí aj PIR dosky. Sú tiež odolné voči vlhkosti a vode, ich nasiakavosť dosahuje maximálne 9%.

Základy starého domu by mali byť izolované až do úrovne základov. Izolácia základov starého domu by mala siahať až do úrovne základových pätiek, zatiaľ čo izolácia zhora musí dosahovať a nadväzovať na tepelnú izoláciu vonkajších stien. Dosky sa na steny lepia zmesou, ktorá neobsahuje organické rozpúšťadlá, pretože tá polystyrén ničí.

Na izoláciu základových stien alebo stien nevykurovanej pivnice postačí 8–10 cm hrubá vrstva polystyrénu. Pre vykurovanú pivnicu, ktorá bude často používaná, bude potrebná 10–15cm vrstva. Pred zasypaním základov alebo stien pivnice sa tepelnoizolačné dosky prekryjú silnou nopovou fóliou a jej reliéfy sa nasmerujú k základom.

izolácia základov starého domu

Ako hlboko odkopať dom?

Izolácia základov starého domu vyžaduje prípravné práce v podobe vykonania výkopu. Dom by ste mali odkopať až na pätu domu, teda približne do hĺbky 2,4 m–2,5 m. To sa dá urobiť úplne bez techniky. V takom prípade sa však môže stať, že tvrdý íl znepríjemní výkopové práce a náklady porastú.