Metóda vypaľovania nápisov, obrázkov a iných motívov na drevený povrch – takto možno predstaviť umenie rytia do dreva. Gravírovanie do dreva má rovnako dlhú históriu ako vzrušujúcu budúcnosť, o čom svedčí rastúci počet ľudí, ktorí sa tejto metóde venujú. Čím sa gravíruje? Ako gravírovať do dreva?
Gravírovanie do dreva
Pod pojmom gravírovanie do dreva alebo pyrografia si možno predstaviť ručné vypaľovanie do dreva. Pojem pyrografia pochádza z gréckych slov pur a graphos, čo v doslovnom preklade znamená „písanie ohňom“. Pyrografia je umenie zdobenia dreva (a iných materiálov) vypálenými značkami z rozžeraveného kovového nástroja podobného peru.
Predpokladá sa, že pyrografia existuje už od praveku, keď ľudia vytvárali vzory pomocou zvyškov ohňa. Oficiálne ju možno datovať do obdobia dynastie Han, keď bola známa ako vyšívanie ohnivou ihlou, a praktizovali ju mnohé kultúry na celom svete.
Ako gravírovať do dreva?
Ak gravírovanie do dreva praktizujete prvýkrát, odporúčame použiť preglejku. Preglejka je najvýhodnejšia z finančného hľadiska a z hľadiska prispôsobivosti. Neskôr môžete začať gravírovať napríklad do masívneho dreva:
- Lipa – mäkké drevo, ktoré sa ľahko vypaľuje a umožňuje detailnú prácu.
- Breza – Ďalšie mäkké drevo s jemnou štruktúrou, ideálne na pyrografiu.
- Javor – Tvrdšie drevo, ktoré vďaka rozdielom v štruktúre dreva vytvára kontrastnejšie výsledky.
- Orech – Tmavý druh dreva, orech poskytuje pekný kontrast a vyniká pri vypaľovaní.
- Topoľ – Mäkké drevo s hladkou štruktúrou, topoľ je ideálny pre začiatočníkov.
Ak sa naučíte používať spájkovačku alebo gravírovacie pero, môžete vytvoriť krásne umelecké diela. Gravírovaním do dreva môžete ozdobiť menovky, pozvánky alebo blahoželania, kuchynské dosky na krájanie, rámčeky na fotografie, drevené hrnce na varenie a iné kuchynské náradie, drevené šperky, nádoby na bylinky a rôzne nápisy, vtáčie búdky a kŕmidlá pre vtáky alebo krabice a debničky či dokonca nábytok.
Čo sa používa na gravírovanie?
Kým pri tradičnom vypaľovaní dreva sa používali želiezka alebo rýpadlo zahriate v ohni, moderná pyrografia sa vykonáva pomocou elektrifikovanej spájkovačky na drevo, pyrografického pera alebo gravírovacieho pera. Tieto zariadenia sa vyrábajú v dvoch hlavných prevedeniach, s pevným hrotom a s drôteným hrotom, a vizuálne pripomínajú bežné spájkovačky na cín, hoci pyrografické spájkovačky sa zvyčajne zahrievajú na oveľa vyššie teploty.
Ako gravírovať do dreva?
V nasledujúcich krokoch vám jednoducho popíšeme, ako gravírovať do dreva. Skôr ako si predstavíme postup, ako gravírovať do dreva, musíme sa pripraviť. Najprv sa uistite, že je vaša pracovná plocha pripravená na gravírovanie do dreva. Pracovný priestor musí byť dôkladne očistený od všetkých nečistôt a iných predmetov, ktoré by mohli prísť k ujme. Ak gravírovanie do dreva praktizujete v miestnosti, uistite sa, že je priestor dobre vetraný. Pri gravírovaní do dreva noste ochrannú masku a ochranné okuliare.
Krok 1
Pri umiestňovaní a upevňovaní hrotu postupujte podľa pokynov dodaných s gravírovacím perom. Nikdy sa nepokúšajte vkladať alebo vymieňať hroty, keď je nástroj pripojený k zdroju napájania alebo horúci. Ak si nie ste istí, či hrot úplne vychladol, môžete ho rýchlo umyť vlhkou špongiou. Na manipuláciu s hrotom sa často používajú ihlové kliešte. Odporúčame však počkať, kým hrot pyrografického pera úplne vychladne.
Stojan umiestnite na rovný povrch, vložte pero do stojana a potom ho zapojte. Náš tip – stojanček prilepte k pracovnej ploche, aby ste zaistili, že sa nebude posúvať alebo prevracať.
Krok 2
Kým sa pero zahrieva, skontrolujte tvar pracovného dreva, do ktorého budete gravírovať. Pomocou brúsneho papiera vyhlaďte všetky nedokonalosti a nerovnosti na povrchu. Potom odstráňte z povrchu všetok prach.
Krok 3
Položte drevo na rovnú pracovnú plochu a ceruzkou nakreslite na prednú stranu jednoduchý vzor. Môže to byť nápis, ornament so správou, obrázok alebo čokoľvek, na čo si trúfnete.
Krok 4
Jednou rukou držte gravírovacie pero a druhou rukou držte drevo. Umiestnite koniec pera na začiatok jednej čiary a potom plynulým a pomalým pohybom po čiare ju vypáľte do dreva. Netlačte pero do dreva príliš silno a udržujte hrot stále v pohybe.
Krok 5
Držte gravírovací nástroj na drevo vo zvislej polohe a na niekoľko sekúnd vypáľte malé bodky zatlačením len samotného konca hrotu do dreva.
Krok 6
Po dokončení gravírovania do dreva umiestnite nástroj na vypaľovanie dreva späť do stojana, vypnite ho a nechajte ho úplne vychladnúť. Drevo si môžete vystaviť alebo niekoho potešiť originálnym darčekom.
Tereza vyštudovala práva na Masarykovej univerzite v Brne. Má dlhoročnú prax, od roku 2012 sa živí ako redaktorka, novinárka, reportérka a prekladateľka. Písaním sa zaoberá aj vo svojom voľnom čase a jej snom je raz vydať svoju vlastnú knihu. Miluje pečenie a svojim blízkym s obľubou pripravuje torty a iné dobroty.