Ako správne nabíjať telefón: 7 tipov pre zdravú batériu

Ako správne nabíjať telefón: 7 tipov pre zdravú batériu

Batérie v mobilnej technike sú jedným z kľúčových komponentov, bez ktorých by chytré telefóny stratili svoje hlavné výhody – mobility. Práve akumulátory však často pri používaní spôsobujú vrásky na čele, pretože sa vedia vybiť v ten najmenej vhodný moment. Ako sa starať o batériu? Ako správne nabíjať telefón? A viete, ako nabiť telefón bez nabíjačky?

Ako správne nabíjať telefón?

Mnoho zavádzajúcich informácií ide na vrub technologickému pokroku – jednoducho povedané, čo platilo pre staršie typy batérií, pre tie nové už platiť nemusí. Užívatelia majú zažité návyky spojené so starou technológiou, ale tá novšia už vyžaduje iný (a obvykle našťastie jednoduchší) prístup.

Pri starších tlačidlových telefónoch bývalo vždy treba batériu najskôr kompletne vybiť a potom plne nabiť, aby sa tak predišlo vzniku tzv. pamäťového efektu, ktorý má na svedomí postupné zmenšovanie kapacity batérie. Modernejšie lítiové a lítium-polymérové ​​batérie už netrpia efektom samovybíjania a ich životnosť je tak oveľa dlhšia. Chytré batérie sú totiž často vybavené senzormi, ktoré strážia proces nabíjania.

Ako často nabíjať telefón?

Nie je potrebné obávať sa mobil nabíjať častejšie. Lítium-iónové batérie nemajú príliš v láske nadmernú hĺbku vybíjania, hoci nedosiahnu úplnú nulu. Čím hlbšie necháte batériu spadnúť, tým rýchlejšie bude degradovať a tým menej nabíjacích cyklov od nej môžete očakávať. Všeobecne je lepšie mobil dobiť niekoľkokrát za deň.

Ako správne nabiť batériu?

Telefón nabite vo chvíli, keď sa stav batérie blíži 20 % nabitia. Nenechávajte ho pod touto hranicou príliš dlho. Rovnako nenabíjajte telefón na viac ako 80 %. Ideálne mobil udržujte medzi 30 a 80%.

Ako sa starať o batériu?

Na zachovanie kapacity a predĺženie životnosti batérie je dôležité nevystavovať telefón príliš vysokým ani príliš nízkym teplotám. Nie je vhodné mať mobil cez noc pod vankúšom alebo nechávať v lete v zatvorenom aute.

Ak sa váš nabitý telefón vonku v zime vybije alebo úplne vypne, nepanikárte. Pravdepodobne sa zastavil chemický proces v batérii a tá prestala dodávať telefónu potrebné napätie. Proces sa však v teplom prostredí opäť obnoví. Po zmene teplôt je vhodné počkať 20-30 minút, kým telefón pripojíte na nabíjačku, aby sa batérie a ostatné komponenty vyrovnali s náhlou zmenou teploty.

ako nabijat mobil

Ako nabiť telefón bez nabíjačky?

Ste na cestách, v práci či v škole a vybil sa vám mobil? Potrebujete ho nutne nabiť, ale nabíjačku ste si nechali doma? Našťastie existuje niekoľko spôsobov, ako nabiť telefón bez nabíjačky. Bez čoho sa však nezaobídete, je zodpovedajúci USB kábel. Musí byť samozrejme kompatibilný s vašim zariadením, teda USB-C alebo USB-Lightning a pod.

Na dobitie telefónu bez nabíjačky môžete použiť prenosný zdroj energie – powerbanku, alebo batériu iného zariadenia, napríklad notebooku či počítača. Počítajte však s tým, že proces nabíjania bude pomalší.

Bez nabíjačky máte tiež možnosť telefón nabiť na množstve verejných miest, ako sú letiská, kaviarne, vlaky alebo autobusy. A pokiaľ často jazdíte autom, odporúčame zaobstarať si adaptér do auta. Ten jednoducho zapojíte do zásuvky cigaretového zapaľovača. Väčšina z nich disponuje dokonca dvoma USB portami, takže zvládnete nabíjať dve zariadenia naraz a váš spolujazdec nepríde skrátka.

Posledná možnosť, ako nabiť telefón bez nabíjačky, ako jediná nevyžaduje mať pri sebe kábel. Za to je však potrebné, aby váš telefón podporoval Qi bezdrôtové nabíjanie. Potom už len stačí zohnať bezdrôtovú nabíjačku, na ktorú mobil len položíte a tie zariadenia dobije.

7 tipov, ako nabíjať mobil

  • Používajte originálnu nabíjačku

Pri nabíjaní vždy používajte originálne príslušenstvo – kábel aj adaptér. Nabíjačku samozrejme môžete zaobstarať za veľmi nízku cenu. Ušetríte však iba zdanlivo. Používanie neoriginálnych nabíjačiek bez platného CE však môže spôsobiť problémy s telefónom a batériou a môže byť nebezpečné. Nielen, že tím poškodzujete svoje zariadenie a z dlhodobého hľadiska sa to neoplatí, ale tiež hrozí nebezpečenstvo vznietenia a požiaru.

  • Pokiaľ nabíjate prvýkrát, urobte to na 100%

Pokiaľ máte v rukách nový telefón, nechajte ju nabiť do 100%, než ju zapnete a začnete používať. Bude to trvať približne 3 hodiny.

  • Nikdy nenechajte batériu úplne vybiť, ale ani ju úplne nezaťažujte

Ak nabíjate telefón na viac ako 80 %, batériu poškodíte, čo ovplyvní jej autonómiu. Pokiaľ naopak telefón necháte vybiť pod 20%, batériu zaťažujete, čo ovplyvňuje jej nabíjaciu kapacitu. Preto je vhodné udržiavať nabitie batérie medzi 80 a 20 %. Batéria tak nestráca na kvalite a jej životnosť sa predlžuje.

  • Mobil môžete nabíjať celú noc

Batéria smartfónov chráni funkcie, ktoré zaistia, že mobilné zariadenie pri nabíjaní neprekročí hodnotu 80 %, čo optimalizuje nabíjací proces. Výrobcovia telefónov s Androidom funkciu nazývajú „Adaptívne nabíjanie“ či „Adaptívne batérie“. Pri telefónoch s iOs sa jej hovorí „Optimalizované nabíjanie“.

Funkcia vychádza z bežného používania telefónu. Váš mobil totiž vie, kedy vstávate (na kedy máte nastavený budík) a kedy ju začnete používať. Podľa toho telefón naladí ideálny čas, kedy batériu dostane na 100%. Optimalizované nabíjanie či adaptívne nabíjanie batérie skracuje dobu, počas ktorej je telefón plne nabitý, čím sa zlepší životnosť batérie. Mobil sa tak plne nabije práve včas, aby ste ho mohli používať.

ako nabit telefon bez nabijacky

  • Nikdy nenechajte batériu prehriať

Najvhodnejšia teplota na nabíjanie batérie je medzi 16 a 22 °C. Pokiaľ ju nabíjate na mieste, kde je veľké teplo, môže dôjsť k poškodeniu vášho telefónu. Nemali by ste ho teda nechávať nabíjať, ak je vystavený slnečnému žiareniu alebo v blízkosti zdrojov tepla.

Pokiaľ mobil nabíjate v príliš nízkych teplotách, bude sa nabíjať veľmi pomaly. V extrémnych teplotách môže dôjsť k zrazeniu vlhkosti v telefóne, ktorá môže poškodiť interné komponenty.

  • Nepoužívajte telefón počas nabíjania

Používanie telefónu pri nabíjaní môže spôsobiť prehriatie batérie a jej nevratnú degradáciu a teda skrátiť celkovú životnosť telefónu. Rovnako tak by ste sa mali vyvarovať nabíjať telefón v obale. Ten môže limitovať odvod tepla zo zariadenia.

  • Nabite telefón na 50 %, pokiaľ ho nebudete používať

Ak máte v pláne na nejakú dobu telefón vypnúť a nepoužívať ho, odporúčame ho nabiť na 50 %. Nikdy v takom prípade batériu nenechávajte 100% nabitú, ani úplne vybitú. Oboma spôsobmi by ste batériu nenávratne poškodili.